2/2024

Studie: 20 GWh baterií by v Británii zvýšilo využití větrných elektráren o 50 %

| autor: Pavel Suk| zdroj: oenergetice.cz0

pinwheel-240413_640.jpg
zdroj: Pixabay

Faktor využití obnovitelných zdrojů nezávisí pouze na přírodních podmínkách, ale i na schopnostech přenosové soustavy využít výkon ve správný okamžik. S tím dokáží efektivně pomoci bateriové systémy skladování elektřiny.

Nová studie konzultační společnosti LCP zdůrazňuje výhody výrazného zvýšení kapacity bateriových systémů ve Velké Británii. Podle nich by došlo ke snížení „mrhání“ elektřinou, která by tak mohla být dopravena k milionům domácností.

Při současném instalovaném výkonu britských větrných elektráren by podle LCP stačilo zapojení 20 GWh bateriových systémů pro 50% zvýšení využitelnosti těchto zdrojů. Výkon větrných elektráren je totiž velmi často omezován z důvodu nízké poptávky po elektřině v síti.

Vzhledem k rostoucímu zastoupení obnovitelných zdrojů v Británii je jasné, že bude muset země dále investovat do flexibilních zařízení, jako jsou bateriové či jiné systémy skladování elektřiny.

Británie v roce 2020 omezovala výrobu z větrných elektráren o 25 %. To mělo za následek ztrátu více jak 3,6 TWh elektřiny. Ta by přitom stačila na napájení až jednoho milionu britských domácností po dobu jednoho roku.

Příležitost pro investory

Analýza potřebného množství bateriových systémů je spojena s otázkou zdali má význam do těchto systémů reálně investovat. Společnost LCP odpovídá i na tuto otázku prostřednictvím další části studie. Ta zkoumá příležitosti a zdroje příjmů pro investory, kteří se rozhodli investovat do skladovacích zařízení elektrické energie.

Podle LCP je tato technologie nejen nezbytná pro snížení emisí, ale je také lukrativní z hlediska možných zisků díky jejich potenciálu skladovat energii a stabilizovat rozvodnou síť.

„Výdaje na novou skladovací infrastrukturu budou v následujících letech pravděpodobně růst. Při změně systému a technologií lze očekávat i změnu obchodního přístupu, který bude hrát ve prospěch skladovacích technologií.“

„Zařízení skladování elektrické energie budou moci své produkty nabízet na více trzích současně. Zároveň tato zařízení poskytují určitou stabilizaci rozvodné sítě a pomáhají tak předcházet komplikacím s rozvodnou sítí. V nadcházejících letech přitom poptávka po technologiích skladování elektřiny vzroste vzhledem k rostoucímu zastoupení obnovitelných zdrojů,“ dodala LCP.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj