První rok její činnosti lze hodnotit úspěšně, o čemž svědčí zejména snížení poruchovosti veřejného osvětlení.
Technologie hlavního města Prahy (THMP) přistoupila po několikaleté pauze k preventivní výměně světelných zdrojů, z nichž byla velká část za svojí životností. Během uplynulého roku společnost vyřešila tisíce poruch a na konci roku došlo i k očekávanému zvratu v poruchovosti.
„Kvalitní a spolehlivé veřejné osvětlení je naprosto klíčová věc pro fungování metropole. Praha dlouhodobě staví na pověsti bezpečného města, a to bez masivní sítě veřejného osvětlení jednoduše není možné.
Po několika letech Praha získala stabilního partnera pro zajištění veřejného osvětlení, který je navíc připraven čelit i dalším novým výzvám z hlediska přebírání dalších technologií vlastněných hlavním městem,“ řekl radní hl. m. Prahy Jan Chabr.
„Od zahájení činnosti jsme k prvnímu květnu vykonali revize na téměř 22 tisících světelných místech VO a více než 250 zapínacích místech. Založili jsme téměř 19 tisíc záznamů o poruchách a již v závěru roku 2018 došlo i k očekávanému zlomu křivek poruchovosti.
Zvýšená kontrola a transparentní fungování přispěly k tomu, že dochází ke zlepšení stavu pražského veřejného osvětlení, což potvrdil i reprezentativní průzkum mínění obyvatel metropole,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.
Společnost THMP vznikla na přelomu roku 2018 transformací společnosti TCP Vinohrady, a.s., s prvořadým úkolem zabezpečit plnohodnotné provádění správy, provozu a údržby nejen pražského veřejného osvětlení, ale i plynového osvětlení, věžních a veřejných hodin, přípojek městského mobiliáře, přisvětlení přechodů a osvětlení budov.
O veřejné osvětlení na území hlavního města se stará cca 100 zaměstnanců, z nichž tvoří téměř polovinu elektromontéři, kteří pracují ve třísměnném provozu a ve dvou výjezdových střediscích. Společnost provozuje nepřetržitou dispečerskou službu na telefonním čísle 800 40 40 60, která slouží pro hlášení poruch a závad na zařízení VO.
V rámci osvěty veřejnosti byla realizována informativní kampaň týkající se využití identifikačních štítků na stožárech VO, jež slouží nejen k nahlašování poruch a umožňují jednodušší identifikaci místa poruchy, ale v případě potřeby mohou sloužit i pro identifikaci místa pro potřeby pražského záchranného systému.
V uplynulých měsících byl také zřízen portál pro elektronickou komunikaci pro účely posouzení a vydání stanoviska k projektové dokumentaci. Společnost posuzovala a připomínkovala do prvního května tohoto roku něco přes 4 800 projektových dokumentací včetně vydání stanoviska. V průběhu několika měsíců se podařilo prakticky veškerou komunikaci s třetími stranami přesunout do elektronické formy.
Za rok 2018 hospodařila THMP v mírném zisku, byť byla původně za první rok činnosti předpokládána ztráta. Výrazně lepšího výsledku bylo dosaženo zejména z důvodu rychlého ukončení subdodavatelských smluv při správě, provozu a údržbě veřejného osvětlení a zahájení provádění většiny činností prostřednictvím vlastních zaměstnanců.
V případě hlavní činnosti společnosti, tj. správy, provozu a údržby veřejného osvětlení na území hlavního města Prahy, se předpokládá, že bude postupně rozšířena i o některé další související služby.
Z nových aktivit je připravováno převzetí provozu městského kamerového systému. V delším horizontu je zvažováno převzetí i jiných významných technologií hlavního města Prahy nebo poskytování různých technických služeb v rámci konceptu tzv. „smart city“.
Komentáře