Na aktuálním topném období se podepsal velmi teplý podzim s pravidelnou dodávkou tepla na vytápění až v polovině října. Meziročně bylo topné období od září 2018 do konce března 2019 zhruba o 1,5 °C teplejší než to minulé.
Kromě ledna, který byl letos o 3,5 °C chladnější než vloni, byly všechny ostatní měsíce teplejší. Nejvíce únor o 5,1 °C a březen o 4,8 °C. V porovnání s Normálem let 1971 až 2000 byla zatím o 12,4 % teplejší. S velkou pravděpodobností bude letošní zima nejteplejší za posledních deset let.
Spotřeba tepla v roce 2018, která je rozhodující pro aktuální vyúčtování nákladů na vytápění a ohřev vody, meziročně proti roku 2017 klesla o 6 až 8 %. Vloni většina tepláren ukončila na jaře vytápění o měsíc dříve než je obvyklé, tedy už v polovině dubna.
Nepřetržitě topit se začalo až v polovině října, skoro o měsíc později než je průměr. Tento téměř dvojměsíční výpadek se projevil ve výrazném snížení spotřeby tepla pro vytápění v loňském roce.
„Domácnosti v následujících týdnech dostanou vyúčtování za teplo spotřebované v roce 2018 a nemusí se obávat zvýšených nákladů. Meziročně spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody vloni poklesla v rozmezí 6 až 8 %.
Většina domácností tak může při ročním vyúčtování nákladů za teplo za rok 2018 očekávat přeplatky v řádu až několika set korun,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.
Příloha:
Co určuje celkové náklady na teplo v domácnosti?
- jednotková cena tepla (zpravidla uváděná v Kč/GJ)
- spotřebované množství tepla na vytápění a ohřev vody
Co ovlivňuje jednotkovou cenu tepla pro domácnosti?
- cena paliva používaného k výrobě tepla
- cena povolenky na emise skleníkových plynů a poplatky za emise znečišťujících látek
- náklady na opravy a údržbu zařízení, mzdy a další provozní náklady
- sazba DPH, v případě tepla do konce roku 2019 je to 15 %, od ledna 2020 pak 10 %
Spotřebované množství tepla je ovlivňováno především:
- venkovní teplotou (klimatickou náročností lokality a aktuální zimy)
- efektivitou topného systému a tepelně-izolačními vlastnostmi budovy
- tepelnou pohodou v bytě
doporučená teplota: obytné místnosti teplota 21 °C, koupelna v době použití 24 °C, ložnice 19 °C, chodby a schodiště 15 až 18 °C podle využití a polohy; každý 1 °C teploty v bytě navíc představuje navýšení nákladů na vytápění o 5 %;
- spotřebou teplé vody (na jednu koupel můžeme spotřebovat stejně teplé vody jako na každodenní sprchování za týden)
Komentáře