2/2025

Sokolovská uhelná: Green Deal neznamená konec. Je to začátek

| autor: redakce0

4J9D6043_pp.JPG

Sokolovská uhelná a. s., je z podstaty své dosavadní činnosti obstojným producentem CO2. V Karlovarském kraji sehrává ale i významnou roli regionálního zaměstnavatele. Oba tyto atributy budou zásadně ovlivněny Zelenou dohodou pro Evropu.

Zelenou dohodu, neboli Green Deal, by zcela jistě šlo splnit prostým zastavením dosavadních činností Sokolovské uhelné. Takový záměr se příliš neslučuje s udržitelností, protože situace má daleko širší dosah, než si uvědomujeme. Obrátili jsme se na předsedu dozorčí rady a spoluvlastníka Sokolovské uhelné, Jaroslava Rokose, aby popsal jednotlivé kroky v plnění Zelené dohody v následujících oblastech:

Útlum těžby

Těžba v sokolovském hnědouhelném revíru měla skončit po vyčerpání ložiska kolem roku 2040. Problém je, že kraj na urychlení tohoto procesu není připraven a v místním rozměru tak hrozí sociálně ekonomický kolaps. Snažíme se proto urychleně rozjet nové projekty, které by dokázaly zanikající pracovní místa nahradit. Určitou pomocí v tom mohou být evropské dotační programy jako je Fond pro spravedlivou transformaci nebo Modernizační fond, ale i tak to bude těžké. Nestačí totiž jen transformovat průmysl, je nutné transformovat i myšlení lidí.“

Transformace energetiky

„Energetická bezpečnost není jen o výrobě a distribuci elektřiny, ale v případě Karlovarského kraje také o zásobování třetiny obyvatel kraje teplem. V takovém případě se nedají dělat revoluce ze dne na den, je nutná dlouhodobější koncepce. Přechodným řešením je zemní plyn, ale i ten je fosilním palivem, takže po něm musí přijít nějaká trvalejší forma výroby elektřiny i tepla. Což je přesně to, na čem aktuálně pracujeme.”

Zachování co nejvyšší míry zaměstnanosti

Tady nejde primárně o stávající zaměstnance, z nich velká část zamíří po ukončení těžby do penze. Klíčové je zajištění vhodných pracovních příležitostí pro mladé, kteří dnes z regionu hromadně odcházejí kvůli nedostatečné perspektivě. Hledáme proto cestu, jak tento odliv zastavit. Část pracovních míst vytvoříme přímo v technologické větvi, kde existuje rozvojový potenciál. Ale skutečným klíčem k tomu, jak zde udržet mladé a vzdělané lidi, jsou investice v nových oborech. Soustředíme se proto především na hledání vhodných investorů a vytvoření potřebných podmínek pro jejich příchod.”

„Nejbolestivější" daň Green Dealu

“Green Deal znamená definitivní konec oboru, který byl přes 200 let motorem průmyslu a rozvoje této země. Člověk ale musí k takové situaci přistupovat racionálně, změna je součástí pokroku a v tomto případě zřejmě i nutností. Přesto poměrně zřetelně vnímám určité tlaky na jednostranná řešení. Osobně si přitom myslím, že smyslem implementace Green Deal by měla být spíše systematická diverzifikace zdrojů a tím pádem i potenciálních rizik a důsledků. A to nejen v oblasti energetiky.”

Jaroslav Rokos bude jedním z přednášejících v sérii webinářů nesoucí název: Green Deal, hrozba nebo příležitost?

V případě zájmu o tento webinář se prosím zaregistrujte ZDE

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE