2/2024

Skleníkový plyn, který je nebezpečnější než CO2

| autor: František Vörös, konzultant0

pexels-tom-fisk-5424854
zdroj: pexels

Bezbarvý metan, též nazývaný jako „bahenní plyn“, se sumárním vzorcem CH4, patří mezi nejjednodušší a nejstabilnější uhlovodíky.

Druhým nejrozšířenějším skleníkovým plynem v atmosféře je metan s koncentrací 1,9 ppm, který se podílí na oteplování 30 % a dosahuje 260 % nárůst proti předindustriální době. Je 80krát nebezpečnější než CO2. Energetický sektor je zodpovědný za 40 % emisí metanu, když vyprodukoval v roce 2022 metan ve výši 135 mil. tun.

Vyskytuje se v atmosféře jako produkt rozkladu látek biogenního původu, jako produkt metabolismu velkých přežvýkavců, nebo jako uvolněný plyn při těžbě zemního plynu, ropy nebo břidlicového plynu. V souvislosti s probíhajícím rozmrazování ledovců se uvolňuje z permafrostu.

Vědci z australské University of New South Wales jej vyrobili synteticky ze vzduchu za použití specifických katalyzátorů Ni-TiN a slunečního záření.

Zhruba 50 ropných společností se v Dubaji zavázalo do roku 2030 k eliminaci emisí metanu o 75 %, k téměř nule. V roce 2022 dosáhly koncentrace metanu v atmosféře 1923 ppm, což je 264 % proti předindustriální úrovni. Při těžbě ropy a zemního plynu se emituje 23 % světových emisí metanu.

Analýzy z USA dokládají, že skládky odpadů jsou v USA třetím největším zdrojem emisí metanu z lidské činnosti, přičemž 28 % fungicidních emisí metanu mají na svědomí odpady z potravin. Za rok 2021 bylo takto emitováno 120 mil. tun ekvivalentního CO2.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA