2/2023

Siemens dodá Unipetrolu elektroenergetickou část pro revitalizovanou jednotku parciální oxidace

| zdroj: Siemens ČR0

Siemens dodá Unipetrolu elektroenergetickou část pro revitalizovanou jednotku parciální oxidace

Společnost Siemens zvítězila ve výběrovém řízení vypsaném společností Unipetrol RPA, s.r.o. v rámci revitalizace výrobní jednotky parciální oxidace. Projekt v hodnotě téměř 400 milionů korun mimo jiné zahrnuje dodávku vzduchem izolovaných vysokonapěťových rozvaděčů NXAIR včetně ochran, distribučních transformátorů GEAFOL, rozvaděčů nízkého napětí v pevném i výsuvném provedení či kompenzací.

„Nově dodaná elektroenergetická část renovované jednotky parciální oxidace bude účinnější než stávající řešení. Ušetří náklady, sníží emise a zvýší spolehlivost celého zařízení,“ uvádí Tomáš Hüner, ředitel Smart Infrastructure společnosti Siemens.

Siemens dodá i řídicí systém, transformátory, kabeláže a nízkonapěťové přípojnice. V rámci společnosti Siemens je pod projektem podepsán úsek Distribution Systems. Portfolio Distribution Systems zahrnuje komplexní řešení pro distribuci elektrické energie, mezi jeho klíčové technologie patří nízkonapěťové, vysokonapěťové a generátorové rozvaděče, distribuční a trakční transformátory, technologie pro akumulaci elektrické energie nebo nabíjecí infrastruktura pro elektromobilitu.

„Jednotka parciální oxidace je v provozu od roku 1971 a prochází pravidelnou modernizací. Aktuální revitalizace je nejrozsáhlejší investicí do této jednotky od přelomu tisíciletí a je rozfázována na řadu dílčích projektů, které postupně uskutečníme v řádu několika let,“ vysvětluje Josef Černý, ředitel agrochemického segmentu společnosti Unipetrol RPA.

Jednotka parciální oxidace patří k důležitým výrobním zařízením společnosti Unipetrol a je lokalizována v petrochemické části jejího litvínovského závodu, který je největším chemickým areálem v České republice. V jednotce parciální oxidace dochází ke zpracování ropných zbytků po předchozí rafinérské destilaci ropy a k výrobě vodíku.

Vodík Unipetrol využívá především jako surovinu pro navazující rafinérské výroby a výrobu čpavku. Malá část vodíku se používá na výrobu super čistého vodíku, který se z části používá na výrobu etylenu a plastových granulátů, jako je polyetylen či polypropylen, a z části se prodává externím společnostem.

Zdroj fotografie: Siemens ČR

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP