Česko by mělo aktualizovat Státní energetickou koncepci a surovinovou politiku. Prioritou musí být výstavba nových jaderných bloků. „Musíme postavit jádro, i když Rakousko a Německo budou proti. O investičním a finančním modelu výstavby musí vláda rozhodnout do konce roku.
Součástí energetiky by ale měly být také obnovitelné zdroje. Solární elektrárny se budou rozvíjet na střechách firem i rodinných domů,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák na setkání s firmami v Ústeckém kraji.
Nové elektrické vedení
Severní Čechy patří k tradičním regionům se silným energetickým průmyslem. Hnědé uhlí z místních lomů pohání tepelné elektrárny umístěné v jejich blízkosti.
„Část vyrobené elektřiny sice spotřebuje lokální průmysl, ale zbytek se musí rozvést do ostatních oblastí Česka. Proto tady máme velmi hustou rozvodnou síť, kterou neustále modernizujeme a rozšiřujeme,“ uvedl Ladislav Ráliš, manažer útvaru Správa energetického majetku ČEZ Distribuce.
Firma ze skupiny ČEZ byla partnerem setkání, které se uskutečnilo v Děčíně u příležitosti oslav stoletého výročí Svazu průmyslu a dopravy ČR. ČEZ Distribuce například chystá nové vedení linky z České Lípy do Varnsdorfu.
„Už máme připravenou dokumentaci k posouzení vlivu na životní prostředí, kterou nyní rozešleme dotčeným obcím. Příští rok bychom už mohli řešit detaily jako umístění opěrných bodů,“ dodal Ráliš. Výstavbu nového koridoru aktivně v minulosti podpořil i Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Budoucnost těžby uhlí
Budoucnost těžby hnědého uhlí a provozování uhelných elektráren je stále v regionu významné téma. Elektrárny například dodávají suroviny pro výrobu cementu.
„Jsme závislí na odběru odpadních produktů jako popílek nebo energosádrovec. Bereme je i z Německa, kde se také počítá s postupným útlumem provozu uhelných elektráren.
Je proto otázka, zda by nebylo možné pokračovat aspoň v provozu zmodernizovaných elektrárenských zdrojů,“ prohlásil Pavel Škoda, člen představenstva výrobce cementu Lafarge Cement.
Osud těžby hnědého uhlí řešila také nedávná porada zástupců vlády, průmyslu a energetiky u prezidenta Miloše Zemana. „Padla tam zmínka o možnosti posunout nynější limity těžby. Osobně bych s tím problém neměl,“ uvedl Jaroslav Hanák.
Rozvoj technického školství
Stejně jako v jiných krajích se i severočeské firmy potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. Některé se aktivně zapojily i do výchovy studentů technických oborů, kde absolventi chybí nejvíce.
„TOS Varnsdorf je skvělý příklad. Zřídil si vlastní střední školu. Samostatná škola je nejlepší, protože tam si firma může žáky vychovat podle vlastních potřeb,“ prohlásil Jaroslav Hanák.
Svaz průmyslu dlouhodobě podporuje rozšiřování technického vzdělávání.Střední škola TOS Varnsdorf už funguje tři roky. V každém ročníku má padesátku studentů.
„Stavíme teď vlastní budovy školy v našem areálu za 120 milionů korun. Nedokázali jsme totiž najít a získat jinou budovu. Krajský úřad nám rozhodně při budování a rozvoji školy příliš nepomáhá,“ dodal Jan Rýdl, jeden z vlastníků a do loňského roku také generální ředitel TOS Varnsdorf.
Přitom se školou spolupracuje deset firem ze Šluknovského výběžku, které si takto snaží zajistit přísun kvalifikovaných absolventů. Na rozdíl od jiných krajů musely vzít na severu Čech projekt duálního vzdělávání, které má přispět k lepší výchově technicky vzdělaných pracovníků, firmy do vlastních rukou.
„Znám kraje, kde je naopak spolupráce dobrá, jako Olomoucký nebo Moravskoslezský. To, že kraj škole TOS Varnsdorf nepomáhá, je chyba. Peněz mají kraje dost,“ dodal Jaroslav Hanák.
Komentáře