1/2023

Seriál o plastech XXVIII.: Polyethylentereftalát – produkce a spotřeba

| autor: František Vörös, konzultant0

7992944072_330bb91f0e_c
zdroj: flickr.com

Polyethylentereftalát, neboli PET, patří mezi ty plasty, které se staly součástí našeho každodenního života, zejména díky aplikacím v obalech a textilu. Z hlediska množství celosvětově zpracovaných plastů patří PETu čtvrtá příčka – po polyetylenech, polypropylenech a polyvinylchloridech. V EU 27 plus 3 se PET podílel v roce 2020 na celkové spotřebě plastů 8,3 %, podíl ve světě je vyšší.

Z chemického hlediska patři PET do skupiny semikrystalických polyesterů s vynikající kombinací mechanických, tepelných a chemických vlastností. V závislosti na způsobu zpracování může být polotuhý až tuhý. Vykazuje dobrou rozměrovou stálost, odolnost proti nárazu, vlhkosti, alkoholům a rozpouštědlům. Vlastnosti lze modifikovat přídavkem aditiv – skleněných vláken, retarderů hoření a nadouvadlům. Vykazuje bariérové efekty proti kyslíku a CO2. Tepelná odolnost v rozmezí minus 60 do 80 stupňů Celsia. Je schválen jako bezpečný pro styk s potravinami a nápoji.

PET lze snadno zpracovat vstřikováním, vytlačováním, vyfukováním a tepelným tvarováním. Před zpracováním je nutno granulát předsušit po dobu 2-4 hodiny při 120 stupních Celsia. Proces nejčastějšího zpracování – vyfukování lahví spočívá v zahřátí předem vyrobeného předlisku vstřikováním – viz obr. a následným vytvarování ve formě pomocí stlačeného vzduchu. Teplota formy by měla být mezi 10 až 50 stupňů Celsia.

PET se vyrábí esterifikací MEG – monoetylenglykolu a PTA – čištěné kyseliny tereftalové v poměru 3 díly ku 7. Chemický vzorec (C10 H2 O4) (viz obr.).

Tyto monomery v Evropě vyrábějí:

  • MEG v množství 1,3 mil. tun společnosti INEOS, BASF, Shell (globální výroba 27,6 mil. tun).
  • PTA v množství 3,8 mil. tun společnosti BP, Indorama a PKN Orlen.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS