2/2023

Seriál o plastech XXIX.: Stroje a zařízení pro zpracování plastů

| autor: František Vörös, konzultant1

plasty
zdroj: redakce

V plastikářské rodině dominují počtem společností, zaměstnanců a hodnotou obratu zpracovatelé plastů, před výrobci primárních plastů. Nejnižší podíly ve vyjmenovaných parametrech, pod 5 %, vykazují výrobci strojů a zařízení pro zpracování plastů a pro recyklace odpadních plastů.

Mezi výrobci těchto zařízení dominuje Čína, následovaná Německem, Italií, USA a Japonskem. V souladu s přijatou čínskou politikou, zaměřenou na soběstačnost, směřují stroje převážně na domácí trh. Němečtí výrobci jsou více orientováni na export, když většinu své produkce vyvážejí. Vloni došlo poprvé k situaci, když se Čína stala největším světovým vývozcem a hodnotou tohoto exportu ve výši 5,7 miliard eur odsunula na druhé místo Německo, které dosáhlo hodnotu exportu 5,2 miliard eur. V letošním prvním čtvrtletí se dominance Číny ještě zvýšila při růstu obchodní bilance vývoz-dovoz o 141 %.

Ze zpracovatelských technologií světu dominují jednošnekové a dvoušnekové vytlačovací stroje (extrudery). Následují stroje na vstřikování, vyfukování, tepelné tvarování a další specifická zařízení, jako např.pro výrobu lehčených plastů (PUR a EPS). Výroba strojů a zařízení pro zpracování plastů se rozvíjí v souladu s dynamikou výroby a spotřeby plastů. Tahounem inovací jsou programy Průmysl 4.0 v Evropě a Made in China 2025 v Číně, dále digitalizace, dekarbonizace a udržitelnost.

Podle údajů EUROMAP, Evropské asociace výrobců plastikářských a gumárenských strojů, došlo v roce 2021 globálně k růstu obratu o 13 % na 38,6 miliardy eur. Nejvyšší nárust, o 15 %, zaznamenala Čína, která již v roce 2020 vykázala aktivní obchodní saldo vývoz – dovoz ve výši 1 miliardy USD.

Trh se připravuje na výrazně vyšší cenovou hladinu v důsledku války na Ukrajině a vyšších cen energií. Podle VDMA, Německé asociace výrobců strojů a zařízení, na zpracování plastů poklesly objednávky na zakázky v letošním prvním letošním čtvrtletí o 17 %, oproti stejnému období vloni. V inovacích se projevuje tlak na interoperabilitu – síťové propojení výrobních linek, umělou inteligenci, nasazení robotů a využívání energií z obnovitelných zdrojů.

Mezinárodní federace robotiky (IFR) prognózovala v roce 2016 růst počtu nasazených robotů z 225 tisíc v roce 2014 na 1,5 mil. v roce 2018, převážně v automobilovém a elektronickém průmyslu. V roce 2021 bylo nasazeno pouze v plastikářském průmyslu rekordních 486 tis. robotů s dominancí regionu Asie/Pacific a evropskými instalacemi ve výší 78 tisíc jednotek. Koronavirová pandemie urychlila aplikace průmyslových robotů a do roku 2026 se očekává nárůst až o 70 %. Zvyšovat se bude i počet nasazených kolaboratorních robotů, tzv. kobotů.

Novým impulzem pro vyšší tržby u výrobců strojů a zařízení pro plasty by se měl stát letošní plastikářský veletrh Kunsstoffe 2022, který se bude konat ve dnech 19. – 26. října tradičně v Duessoldorfu za očekávané účasti 3 tisíce vystavovatelů a více než 220 tisíc návštěvníků. Tento veletrh se koná s tříletou periodicitou již od roku 1952. Na všech ročnících vystavovaly strojírenské společnosti: Brabender, Kautex Machinebau, KraussMaffei Extrusion, Ihne und Tesch, Leistritz Extrusiontechnik a Reifenhaeuser.

Z aktivit některých vystavovatelů uvádím několik příkladů s tím, že další budou k dispozici v rámci propagace nebo přímo na výstavišti. Společnost KraussMaffei vyhlásila cíl pro všechny své závody – klimatickou neutralitu do roku 2030. V novém závodě v Parsdorfu budou mít všechny budovy instalovány na střeše fotovoltaické panely o celkovém výkonu 8,0 MwP (viz obr).

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. V ČR ovšem se taková zařízení též vyrábějí a úspěšně provozují. Je vinou MŽP a MP, že se o nich neví a že nejsou podporovány a propagovány. Analogie je se zemědělstvím. Naši zemědělci krachují a nemohou na trhu konkurovat produkci od dotovaných zemědělců z jiných států EU. Jakkoliv kvalita jejich produkce je přinejmenším srovnatelná. U technologií na recyklaci plastů z odpadu je tomu stejně. S tím rozdílem, že srovnatelné technologie v EU de facto neexistují. Politici cestují o zlomkrk do nejrůznějších destinací - a berou sebou i podnikatele. Pohříchu stále jen ty samé. Co se sami přihlásí, protože ví kde a kdy.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP