2/2024

SAKO Brno zahajuje provoz výkonného drtiče odpadu

| zdroj: TZ SAKO Brno0

800px-SAKO_Brno-3.jpg
zdroj: Pixabay

Úderem deváté hodiny 5. listopadu spustilo SAKO Brno provoz velkokapacitního drtiče odpadu, který dokáže podrtit až 25 tun odpadu za hodinu. Moderní drtič dánské firmy METSO byl po měsíci montáže a zkušebního provozu usazen spolu s novým dopravníkem.

Celková investice do projektu nového drtiče je ve výši 23 mil. Kč, jedná se o největší investici společnosti SAKO Brno v tomto roce. „Nový drtič je dalším prvkem postupné modernizace odpadového hospodářství v Brně. Zásadním úkolem městské společnosti SAKO je předcházet skládkování odpadu, a to možná tím nejšetrnějším možným způsobem. Odpad je cennou surovinou, kterou i díky novému drtiči dokážeme efektivně a ekologicky přeměnit na teplo či elektřinu,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

„S novým drtičem budeme schopni odpad zpracovávat téměř třikrát rychleji než doposud. Kromě běžného komunálního odpadu si jeho nože poradí s odolnými materiály, velkými pařezy, i například železničními pražci, které díky tomu nemusí končit na skládkách. Jeho chod bude méně náročnější na údržbu a spotřebu energie než předchozí typ a nedojde k žádnému zvýšení hlučnosti provozu“ uvádí Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Drtičem bude procházet nejen velkoobjemový nerecyklovatelný směsný odpad, ale především odpad ze sběrných středisek odpadu, určený pro výrobu elektřiny a tepla v rámci ZEVO (Zařízení na energetické využívání odpadu). SAKO Brno tak reaguje na situaci, kdy každým rokem přibývá množství objemného odpadu na sběrných střediscích.

Zatímco v roce 2012 bylo ze sběrných středisek svezeno 7 tis. tun odpadu, v loňském roce výše dosáhla až 13 tis. tun objemného odpadu. Město Brno je unikátní v počtu sběrných středisek dostupných pro občany, celkem jich funguje 37 a další tři jsou ve výstavbě, například na ulici Sochorova v brněnských Žabovřeskách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj