2/2024

Růst ceny emisní povolenky překvapil analytiky, upravili tři měsíce staré predikce

| autor: OEnergetice.cz - Martin Voříšek0

Růst ceny emisní povolenky překvapil analytiky, upravili tři měsíce staré predikce

Na tento rok očekávají ceny ve výši 11,51 EUR/t, na rok 2019 pak 13,86 EUR/t.

Na vině je podle nich zejména přicházející opatření v podobě rezervy tržní stability a ohlášení Velké Británie, že bude účastníkem trhu nejméně do konce roku 2020.

V návaznosti na vývoj na evropském trhu s emisními povolenkami upravují analytici svoje předchozí predikce.

Své názory přehodnotili poté, co cena povolenky překročila až 14 EUR/t, přičemž i do budoucna se dá očekávat spíš nárůst ceny než pokles.

Jedná se přitom o výrazné navýšení ceny oproti predikci staré pouhé tři měsíce.

U ceny na rok 2018 předpokládali analytici v lednu letošního roku cenu 8,27 EUR/t (nárůst 39 %), na rok 2019 očekávali v průměru 10,82 EUR/t (nárůst o 28 %).

Za růstem ceny povolenky je aktuálně hned několik faktorů. Prvním je rozhodnutí o setrvání Velké Británie v systému EU ETS.

Po rozhodnutí o Brexitu tak končí několikaměsíční nejistota ohledně toho, zda jeden z největších účastníků trhu, alespoň co do počtu spotřebovaných povolenek, tento trhu opustí.

U Velké Británie byla nejistota posílena i díky tomu, že má zavedenou vlastní uhlíkovou daň ve výši 18 liber/t (cca 21 EUR/t).

Další důvod je nepochybně vytrvalá snaha EU o to, aby se systém EU ETS stal reálným a funkčním nástrojem ochrany klimatu.

V průběhu několika let typických nízkými cenami povolenky, přičemž v některých obdobích se dala emisní povolenka nakoupit i za ceny kolem 4 EUR/t, EU sáhla k několika opatřením, která měla cenu povolenky povzbudit.

Nejdříve se jednalo o tzv. backloading, kdy část povolenek (900 mil.) nebyla uvolněna do systému EU ETS s tím, že budou na trh uvolněny až v roce 2019-2020.

Aktuálně je nadcházejícím opatřením rezerva tržní stability, která má automaticky reagovat na přebytek povolenek na trhu a případně je odčerpávat.

Díky tomu EU získává praktický nástroj k regulaci množství povolenek na trhu a tím pádem i k regulaci jejich tržní ceny.

V neposlední řadě mělo na povolenku vliv i to, že ze statistik za rok 2017 vyplynul nárůst emisí v systému EU ETS.

S růstem ceny povolenky bude zajímavé sledovat, jak se její cena promítne do výrobních mixů jednotlivých států.

Příkladem dopadu vyšší ceny vypouštění emisí do ovzduší může být již zmiňovaná Velká Británie, která díky uhlíkové dani prakticky vyřadila z výrobního mixu uhlí a významně navýšila výrobu ze zemního plynu.

Zdroj: http://oenergetice.cz/emise-co2/rust-ceny-emisni-povolenky-prekvapil-analytiky-upravili-tri-mesice-stare-predikce/

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj