1/2024

REMA opět rozdávala „Příkladné“ certifikáty. Z krajů bodoval Středočeský, z obcí Němčovice v okrese Rokycany

| zdroj: TZ REMA0

city-5517518_640.jpg
zdroj: pixabay

Už 4. rokem oceňují kolektivní systémy REMA obce zapojené do celorepublikových projektů Zelená obec a Sběrný dvůr, které prostřednictvím sběrné sítě REMA odevzdaly za uplynulý rok nejvíce vysloužilých elektrozařízení, certifikáty Příkladná Zelená obec nebo Příkladný Sběrný dvůr. Pomyslné celorepublikové prvenství si z obcí v přepočtu na obyvatele odnáší obec Němčovice z okresu Rokycany v Plzeňském kraji, jejíž každý obyvatel odevzdal průměrně 95 kilogramů vysloužilého elektra. Z krajů si jako už tradičně nejlépe vedl Středočeský kraj, v jehož obcích obyvatelé odevzdali více než 572 tun vysloužilého elektra.

Obcím zapojeným v projektech Zelená obec nebo Sběrný dvůr, které v roce 2021 ve sběrné síti kolektivních systémů REMA odevzdaly nejvíce použitých elektrozařízení, právě v těchto dnech předávají regionální zástupci certifikáty Příkladná Zelená obec a Příkladný Sběrný dvůr. Oceněna je vždy nejlepší obec nebo Sběrný dvůr v kraji.

Ze statistik kolektivních systémů REMA vyplývá, že projektů Zelená obec a Sběrný dvůr se účastní zejména menší obce. V nich totiž často chybí místa, kam by obyvatelé mohli vysloužilá elektrozařízení odkládat. Malé obce se zpočátku snažily řešit jejich sběr samy, to pro ně ale z dlouhodobého hlediska nebylo udržitelné. Společnosti REMA nejen jim v této oblasti nabízejí pomocnou ruku v podobě možnosti využívat kvalitních služeb za férových podmínek. Umožňujeme všem obcím uzavřít skutečná partnerství, bez ohledu na jejich velikost či geografickou dostupnost,“ uvedl Vítězslav Páral z oddělení regionálních zastoupení kolektivních systémů REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr odpadních elektrozařízení, přenosných baterií a akumulátorů.

62a1b83d6987c_Oceněné obce - Obec Vrbátky - Starosta Pavel Novotný_small_3.jpg

V rámci Olomouckého kraje byla mezi oceněnými i Obec Vrbátky z okresu Prostějov, kde se vysbíralo 8 kilogramů na obyvatele. Na fotografii se z certifikátu raduje starosta Pavel Novotný.

Z obcí zvítězily Němčovice, hodnocení za kraje ovládl Středočeský kraj

V přepočtu na obyvatele obsadila první příčku celorepublikového žebříčku oceněných obcí obec Němčovice z okresu Rokycany v Plzeňském kraji, jejíž každý obyvatel v průměru odevzdal 95 kilogramů použitého elektra. Druhá příčka patří obci Staré Heřminovy z okresu Bruntál v Moravskoslezském kraji s 56 kilogramy na obyvatele. O třetí místo se se shodnými 27 kilogramy na obyvatele dělí obce Vlastiboř z Libereckého kraje v okrese Jablonec nad Nisou a Radim z kraje Středočeského v okrese Kolín. Nejlepší pětici pak uzavírá obec Běleč ze Středočeského kraje v okrese Kladno s 19 kilogramy.

62a1b83d6dd4b_Krucenburk-online_small_3.jpg

Certifikát získal i městys Krucemburk v okrese Havlíčkův Brod na Vysočině. Jeho přibližně šestnáct set obyvatel odevzdalo celkem 8950 kg vysloužilých elektrozařízení.

V krajovém srovnání si stejně jako v předešlých letech nejlépe vedly obce ve Středočeském kraji, kde občané odevzdali celkem přes 572 tun použitých elektrozařízení. Za celý rok 2021 obce zapojené do projektů Zelená obec a Sběrný dvůr odevzdaly celkem více než 1 887 tun odpadních elektrozařízení.

Středočeský kraj bodoval i v žebříčcích jednotlivých kategorií, v rámci projektu Zelená obec získal první místo s více než 139 tunami. Za ním následují kraj Liberecký se zhruba 89 tunami a Ústecký kraj se 61 tunami vysloužilého elektra. V kategorii Sběrných dvorů ovládl Středočeský kraj hodnocení s přibližně 165 tunami, druhá příčka patří kraji Moravskoslezskému, kde se ve Sběrných dvorech vysbíralo přes 112 tun, třetí pozici obsadil s přibližně 95 tunami kraj Jihočeský.


O projektu Zelená obec®

Projekt je primárně určen obcím, které nemají zřízený sběrný dvůr, nicméně zapojit se do něj může kterákoliv obec na území ČR, bez ohledu na počet obyvatel. Je šitý na míru obcím a jejich obyvatelům, kteří se chtějí ekologickým a k přírodě šetrným způsobem zbavit odpadního elektra, přenosných baterií a akumulátorů a tím přispět k ochraně životního prostředí a planety. Hlavním cílem je podpořit občany v ekologickém smýšlení a předcházet tím odkládání vysloužilých zařízení mimo určená sběrná místa či v popelnicích na směsný odpad. Projekt Zelená obec funguje již 14. rokem, ke konci roku 2021 do něj bylo zapojeno 874 obcí.

O společnostech REMA Systém a REMA Battery

Hlavními aktivitami kolektivních systémů REMA jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci elektrických a elektronických zařízení (jako jsou pračky, lednice, televize, počítače, tiskárny, mobily a další), přenosných baterií a akumulátorů.

Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými elektrospotřebiči, přenosnými bateriemi a akumulátory. V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci vyřazených elektrozařízení.

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud, informace k projektu Chytrá recyklace najdete zde: www.chytrarecyklace.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP