2/2023

První polská aukce pro pevninské větrné elektrárny přinesla překvapivě nízkou cenu

| autor: oEnergetice.cz - Tomáš Molek0

První polská aukce pro pevninské větrné elektrárny přinesla překvapivě nízkou cenu

Zveřejněny byly také výsledky aukce bioplynových stanic. V Polsku se tak již rozbíhá systém jak kapacitních aukcí, tak aukcí pro obnovitelné zdroje.

Pokud dojde k výstavbě všech úspěšných projektů pevninských větrných elektráren, navýší se roční výroba polských OZE od roku 2021 o více než 2,3 TWh. Za 15 let pak mají úspěšně projekty dodat do sítě necelých 42 TWh elektřiny za 1,92 mld. eur (49,9 mld. Kč).

Nabídkové ceny úspěšných projektů na tzv. contract for difference se pohybovaly v rozmezí 36,73 až 50,51 EUR/MWh. V aukci uspěly mimo jiné polská státem vlastněná společnost PGE, energetický koncern innogy nebo portugalská společnost EDP.

Pro srovnání, v říjnové aukci na výstavbu pevninských větrných elektráren v Německu byla cena výrazně vyšší než v Polsku. Vysoutěžené ceny se v poslední německé aukci pohybovaly od 50 do 63 EUR/MWh, výsledný vážený průměr cen dosáhl 62,6 EUR/MWh.

Celkem 29 nabídek od 23 společností pak uspělo v polské aukci na elektřinu z bioplynových zdrojů o výkonu nižším než 1 MW. V této aukci se pohybovala cena úspěšných nabídek v rozmezí 125,20 až 132,40 EUR/MWh.

Polsko směřuje k aukcím. Dočkáme se i v ČR?

Polský stát plánuje, že by mohl díky nastartování výstavby nových OZE navýšit podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na 15 % do roku 2020. Kromě výroby obnovitelné energie si však Polsko v aukcích zajišťuje také spolehlivé výrobní kapacity klasických zdrojů.

První polská kapacitní aukce, ve které se soutěžilo o dodávku spolehlivého výkonu v roce 2021, přinesla cenu v rozsahu 50,9 až 56,0 EUR/kW/rok, což je zhruba dvojnásobek ve srovnání s dosud nejvyšší cenou dosaženou v kapacitních aukcích ve Spojeném království.

Polsko již tedy má první reálné zkušenosti s oběma typy aukcí, které reflektují současný vývoj evropské energetiky. Česká republika však v elektroenergetickém sektoru stále přešlapuje na místě.

Jasno v ČR není ohledně budoucího rozvoje jaderných elektráren. Chybějící českou legislativu týkající se akumulace a nastavení nové podpory OZE pak řeší novely energetického zákona a zákona o POZE. Obě zmíněné novely se aktuálně nachází v mezirezortním připomínkovém řízení.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP