2/2023

Průmyslníci a vědci dohodli další kroky vzájemné spolupráce

| autor: Tisková zpráva SP ČR0

Průmyslníci a vědci dohodli další kroky vzájemné spolupráce

Dohodli se například, že vytvoří vzorové smlouvy pro nakládání s duševním vlastnictvím a transferem technologií, nebo budou zveřejňovat úspěšné příklady spolupráce firem s ústavy AV ČR.

Základní výzkum vytváří významné podněty pro aplikovaný výzkum a nakonec pro firemní praxi. Chybí zde však článek, který by je výrazněji provázal a zjednodušoval. Pro zlepšení situace se můžeme inspirovat v zahraničí na příklad v Rakousku nebo Izraeli,“ uvedl Eduard Palíšek, člen představenstva SP ČR pro oblast výzkumu, vývoje a inovací.

Svaz průmyslu a dopravy ČR a Akademie věd ČR budou dlouhodobě spolupracovat na následujících prioritách, které zahrnou do svého aktualizovaného memoranda o spolupráci:

  • Příprava vzorových smluv mezi firmami a ústavy AVČR inspirovanými německým a britským vzorem, které by podle stupně spolupráce nastavily systém a vyvážený smluvní vztah pro nakládání s duševním vlastnictvím a transferem technologií.
  • Prezentace úspěšných příkladů spolupráce firem a ústavů AV ČR a jejich zveřejňování a propagace.
  • Podpora implementace modelů spolupráce po vzoru uznávaných výzkumných institutů rakouské společnosti Christiana Dopplera a německého Fraunhoferova institutu.
  • Obě organizace budou vzájemně koordinovat připomínky k návrhu paragrafovaného zákona o VaVaI.
  • Svaz průmyslu a dopravy ČR a Akademie věd ČR budou dlouhodobě hledat seniorní experty a vychovávat budoucí odborníky z praxe pro vyhodnocování tržního uplatnění výsledků výzkumu.

Společného jednání se za AVČR zúčastnila nastupující předsedkyně Eva Zažímalová, dosluhující předseda Jiří Drahoš a člen Akademické rady odpovědný za koordinaci rozvoje inovací a transferu technologií do aplikační a podnikatelské sféry Josef Lazar.

SP ČR zastupoval člen představenstva zodpovědný za oblast vědy, výzkumu a inovací (VaVaI) Eduard Palíšek, generální ředitelka Dagmar Kuchtová, ředitel Sekce hospodářské politiky Bohuslav Čížek a manažer pro VaVaI Jan Proksch.

Příkladem zlepšující se spolupráce výzkumné a aplikační sféry je realizace řady úspěšných výzkumných programů v rámci Strategie Akademie věd AV21i.

i Cílem Strategie AV21 je mj. převést do reálného života více výsledků vědecké práce a lépe využít aplikační potenciál pracovišť AV ČR. Více informací na webu http://av21.avcr.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP