2/2023

Průměrná délka i objem evropských PPA dohod na elektřinu z OZE se snižují

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-narcisa-aciko-1292464.jpg
zdroj: pexels

Průměrná délka i objem dlouhodobých smluv na dodávku elektřiny (PPA) z obnovitelných zdrojů energie (OZE) uzavřených v Evropě se v letošním roce dále snížily. Celkově je letošní rok prozatím co do objemu uzavřených dohod o poznání slabším, než byly roky 2019 a 2020. Vyplývá to z analýzy výzkumníků z ICIS.

Výzkumníci z ICIS uvedli, že prozatím byly v letošním roce uzavřeny v Evropě PPA dohody na elektřinu z OZE v objemu 7,6 GW, což je více, než je pětiletý průměr (7,2 GW), nicméně ve srovnání s roky 2019 a 2020 se jedná o proprad o zhruba 3 GW.

„Většina dohod je i nadále podepisována na zavedených trzích, jako jsou Švédsko, Finsko a Španělsko, avšak rozvíjející se trhy jako Polsko či Litva také zaznamenaly významnou aktivitu,“ uvedl ICIS. ICIS upozornil, že významné aktivity bylo letos dosaženo také v Nizozemsku díky podpisu korporátních PPA dohod na odběr elektřiny z offshore větrného parku Hollandse Kust v objemu 1,1 GW.

Kratší doba, menší objemy

Průměrná délka PPA dohod uzavíraných v Evropě v posledních letech postupně klesá s tím, jak začínají být majitelé a provozovatelé budovaných zdrojů zvyklí na nabídku kratších a více flexibilních kontraktů. „Průměrná délka veřejně oznámených evropských PPA dohod v roce 2021 je lehce přes 11 let. V roce 2018 to bylo 14 let a v roce 2016 16,5 let, což ukazuje na jasný klesající trend pro délku PPA dohod,“ uvedl ICIS.

Obzvláště potom podle ICIS roste popularita 10letých PPA dohod, na základě kterých bylo již letos zasmluvněno 2,5 GW výkonu. Pro srovnání, loni to byly 2 GW a v roce 2019 potom 1,3 GW. „Zájem o dlouhodobější dohody může v budoucnu vzrůst, pokud odběratelé budou věřit v pokračující růst cen energetických komodit v následujících letech, což by obnovilo zájem o dlouhodobé zajištění cen,“ dodal ICIS.

Kromě průměrné délky PPA dohod klesá také průměrná velikost zasmluvněného výkonu, který letos prozatím činí 83 MW. Pro srovnání, průměr předchozích pěti let je 110 MW.

Hlavně onshore větrné elektrárny

Co do technologie jsou prozatím v letošním roce nejvýznamnějším zdrojem pro dlouhodobé PPA dohody onshore větrné elektrárny, které stojí za téměř polovinou takto zasmluvněného výkonu.

Meziroční nárůst o více než 60 % je u těchto zdrojů zapříčiněn zejména uzavřenými PPA dohodami ve Španělsku, Finsku a Švédsku. „Zájem o uzavírání PPA dohod ze strany energetických společností a dalších dodavatelů v severských zemích roste s tím, jak se zvyšuje rozdíl mezi cenami z PPA dohod a velkoobchodními cenami elektřiny, což činí PPA dohody pro dodavatele stále více atraktivními,“ dodal ICIS.

ICIS dále uvedl, že stále atraktivnějším trhem pro PPA dohody na elektřinu z onshore větrných elektráren se stává Polsko, kde byly letos uzavřeny prozatím dohody na 213 MW výkonu. Loni to byla zruba polovina. Naopak zemí, kde se na větší rozvoj stále čeká, je Německo. Letošních dosavadních 67 MW přibližně odpovídá hodnotě zaznamenané v posledních letech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP