2/2023

Proč se poplatek za nerecyklovatelný plastový odpad setkává s rozpaky?

| autor: František Vörös, konzultant UNICRE Litvínov1

pexels-mali-maeder-802221.jpg
zdroj: pexels

Probíhající pandemie COVID -19 výrazněji ukazuje, že lidstvo se již bez plastů neobejde. Musí si však uvědomit komplexní zodpovědnost za jejich udržitelnou výrobu, aplikace a využití po skončení jejich životnosti. Proto je nutné uvést, že schválený poplatek v EU ve výši 800 euro za tunu nerecyklovaných odpadních plastů z obalů se týká pouze cca 40 % plastových aplikací.

Není velkých cílů

EK si dala za cíl zrecyklovat v roce 2025 celkem 10 mil. tun odpadních plastů a vyzvala průmyslové asociace k uzavírání dobrovolných závazků ke splnění tohoto cíle. V říjnu 2019 zveřejnila European Environment Agency zprávu „European Topic Center on Waste an Materials in Green Economy“. Z téměř padesátistránkové zprávy uvádím stručně několik informací:

  • Nejvíce odpadních plastů vzniká z obalových aplikací – 63 %.
  • Ze všech plastových odpadů se „recykluje“ 31,1 %, dominuje energetické využití se 41,6 %, zbytek končí na skládkách nebo volně v přírodě.
  • V současných statistikách se podíl recyklací kalkuluje jako množství v tunách sebraných pro recyklaci, které zahrnuje i export, který se deklaruje pro recyklaci. Není však známo, zda příjemce plast skutečné zrecykloval.
  • Při sběru a třídění dochází ke ztrátám, navíc část je nerecyklovatelná mechanickým způsobem a spaluje se, nebo skládkuje. Odhadují, že 60 % odpadů sebraných pro mechanickou recyklaci nelze z mnoha důvodů recyklovat.
  • Dle Nařízení EU z roku 2018, které by mělo být aplikováno od 5.7.2020, by kalkulace míry recyklace měla vycházet z množství odpadních plastů, které jsou vstupem do recyklačního procesu. Takto kalkulováno, by měla míra recyklace klesnout na 10 %.
  • Dle Eurostatu se v roce 2018 exportovalo 4,5 mil. tun odpadních plastů, z toho více než 1,5 mil. tun mimo EU.

Po více než čtyřdenním zasedání schválili představitelé EU baliček obnovy po koronaviru ve výši 750 mil. euro a nový sedmiletý rozpočet ve výši 1,1 bilionu euro. Součástí dříve schválené „Zelené dohody“ je Akční plán pro oběhové hospodářství. Odchod Velké Británie z EU k 1. 1. 2021 způsobí v rozpočtu EU deficit 15 miliard euro.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Podle mého názoru, vycházejícího ze zkušeností s již více než 25 let účinkování v oboru recyklace plastových odpadů si troufám říci, že recyklovatelného plastového odpadu je mnohem více než se uvádí v článku. A také jej úspěšně recyklovat lze - a to mám na mysli skutečné zhodnocení plastů do znovu použitelných surovin, nebo do výrobků s masovým využitím. Ovšem to by hospodaření s odpady nesměla ovládat mafie, která jednak v oblasti třídění a recyklace nejen že nedělá nic (kromě potěmkinovského vykazování prohnání odpadu jakousi ruční pseudotřídicí linkou), ale vývoji a budování nebo podpoře recyklačních závodů dokonce úspěšně brání. A k tomu korumpuje média, která jim za to ještě tleskají.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP