2/2023

Pravda o „levném“ teple v Německu a „drahém“ teple u nás

| autor: Pavel Kaufmann| zdroj: Časopis 3T0

Pravda o „levném“ teple v Německu a „drahém“ teple u nás

Přestože o Sdružení českých, moravských a slezských SVJ do té doby nevěděl ani Svaz českých a moravských bytových družstev ani Svaz bytových družstev a společenství vlastníků ČR, které jsou hlavními zástupci družstevního bydlení u nás, média neváhala zveřejnit zprávu, že podle studie tohoto „Sdružení“ je v Německu cena tepla v přepočtu jen 455 Kč/GJ, zatímco v Česku je to 610 Kč/GJ. Teplo je tak prý v Německu o 150 korun na GJ levnější než u nás a domácnosti tam v nákladech za teplo zaplatí při porovnání průměrných platů dokonce pětkrát méně.

Jaká je skutečnost? Podle neziskové berlínské poradenské společnosti co2online gGmbH byly průměrné náklady na dálkové teplo za byt v Německu v roce 2019 kolem 910 euro, to je po přepočtu při průměrném loňském kurzu eura 25,70Kč zhruba 23 400Kč. V Česku byly vloni u průměrné domácnosti náklady na teplo pro vytápění a ohřev vody kolem 14 000Kč.

Podle průzkumu, který od roku 2010 pravidelně dvakrát do roka pro německé teplárny připravují společnosti PwC a Wibera, se v pololetí 2019 pohybovala cena tepla s DPH v Německu po přepočtu na úrovni 660 Kč/GJ (reálně 77,6 euro/MWh plus 19% DPH). Průměrná cena tepelné energie v České republice se loni pohybovala kolem hranice 600 Kč/GJ včetně DPH. Ani průměrná cena tepla tedy v Německu není nižší než u nás.

Pravdou nicméně je, že i v Německu se konečná cena tepla pohybuje v poměrně širokém rozmezí po přepočtu od 390Kč do 930 Kč/GJ. A tady je možná to čertovo kopýtko. Pak v podstatě záleží jen na účelovém výběru levné lokality v Německu, abychom dokázali, jak je u nás teplo drahé.

Stejně tak při porovnání nákladů na teplo s průměrnou mzdou, není ten propastný několikanásobný rozdíl mezi německou a českou domácností v ceně tepla, ale v mnohem vyšších mzdách, které jsou v Německu. Zatímco v Česku činila průměrná mzda loni na podzim 34 105Kč, v Německu byl ve stejném období průměrný hrubý měsíční příjem po přepočtu kolem 123 000Kč. Již výše uvedená poradenská společnost co2online gGmbH ve své zprávě o vývoji nákladů různých způsobů vytápění v Německu udává také další zajímavé souvislosti.

Například přestože je v Německu v posledních 10 letech lokální vytápění zemním plynem nákladově zhruba o 15 až 20% levnější, Němci oceňují u dálkového vytápění především jeho spolehlivost, bezpečnost, nízkou ekologickou stopu a dodávku tepla bez starostí. Proto se bytové domy od tepláren neodpojují.

Naopak každoročně stoupá počet domácností a ostatních odběratelů připojených na nově budované a modernizované soustavy zásobování teplem. Zejména ve velkých městských aglomeracích. 

To dokládá i další graf (graf 2) z dílny společnosti co2online gGmbH, který ukazuje podíl jednotlivých systémů vytápění používaný u nově postavených bytů v letech 2008 až 2018. U dálkového tepla se tento podíl zvýšil v uvedeném období více než dvojnásobně z 12% na 25% připojených nových bytů. Tento nárůst je zejména na úkor lokálních zdrojů, které spalují zemní plyn nebo bioplyn.

Pokud se tedy v porovnání u dálkového tepla obracíme k Německu, podívejme se objektivně na relevantní informace a nepodléhejme senzacím, které jsou zpravidla jen účelově vytrženým a zavádějícím tvrzením bez dalších souvislostí.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP