Pravidlo nazývané 10H bylo v Polsku zavedeno v minulosti a podstatně omezilo možnosti výstavby větrných elektráren v zemi. O změnu v postoji vlády informují lokální deníky a server Montel.
Složitá situace pro developery onshore větrných elektráren v Polsku může být brzy alespoň částečně uvolněna. Alespoň tak lze chápat slova ministryně obchodu, která naznačila možné zmírnění požadavků na umístění staveb větrných elektráren v příštím volebním období.
Polsko, které bylo v minulosti považováno za velice perspektivní zemí pro výstavbu větrných elektráren, v minulých letech zavedlo několik restriktivních opatření, která podstatně ztížila výstavbu větrných elektráren a do značné míry i podkopala důvěru investorů ve stabilitu polského regulačního a investičního prostředí.
Zdánlivě lákavá investice v minulosti přilákala i českou společnost ČEZ. Ten plánoval hned několik projektů větrných elektráren, ale po zavedení nových restriktivních pravidel musel investice do nich z části odepsat.
Nejkontroverznějším krokem bylo zavedení takzvaného pravidla 10H. Podle tohoto pravidla musí být větrná elektrárna umístěna nejméně ve vzdálenosti desetinásobku své výšky od obydlí. Reálně tak nebylo možné postavit větrnou elektrárnu blíže, než 1,5 až 2 km od nejbližšího obydlí.
A právě toto pravidlo by se mohlo změnit. Úleva by ovšem byla pouze částečná, protože by stavba větrné elektrárny měla stále podléhat souhlasu přilehlých obcí. I přesto se jedná o úlevu, jelikož se již nejedná o plošný zákaz bez možnosti výjimky. Není ovšem jasné, zda budou zrušeny nebo změněny i další opatření, která byla v roce 2016 zavedena a která podstatně zhoršovala rentabilitu investic, např. rozšíření daně z nemovitosti pro větrné elektrárny.
Důvodem, kvůli kterému polská vláda pravděpodobně mění svůj postoj k obnovitelným zdrojům, může být skutečnost, že pravděpodobně nesplní své cíle v oblasti obnovitelných zdrojů, které jsou stanoveny členským státům Evropské unie do roku 2020.
Polsko totiž převážnou část elektřiny vyrábí z uhelných elektráren. Ty ovšem nyní neprožívají, i s ohledem na relativně vysokou cenu emisní povolenek, ekonomicky nejlepší období, a to i přes podporu polské vlády. Podle internetového serveru montelnews.com může být Polsko za nesplnění tohoto cíle pokutováno až do výše 2 mld. EUR.
Zdroj: oenergetice.cz
ilustrační foto/pxhere
Komentáře