1/2024

Papežské poselství ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření

| autor: radiovaticana.cz0

Papežské poselství ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření

Již počtvrté při této příležitosti, připadající každoročně na 1. září, obrací římský biskup pozornost k péči o stvoření. Slovy sociální encykliky Laudato si´  však připomíná, že »neexistuje ekologie bez adekvátní antropologie« (č.118). Voda je jednoduchý a drahocenný element a pro mnohé lidi je z různých důvodů málo nebo stěží dostupná. 

»Přístup k pitné a nezávadné vodě – cituje papežské poselství zmíněnou encykliku - je podstatným, základním a všeobecným lidským právem, protože na něm závisí přežití, a je tedy podmínkou uplatňování ostatních lidských práv. Tento svět má velký sociální dluh vůči chudým, kteří nemají přístup k pitné vodě, čímž je jim upíráno právo na život zakořeněné v jejich nezcizitelné důstojnosti.« Papež v této souvislosti zdůrazňuje, že „každá privatizace tohoto přirozeného dobra uskutečňovaná na úkor lidského práva na přístup k vodě je nepřípustná“.

V druhé části poselství je řeč o mořích a oceánech, které je třeba chránit, a to také v těch nedozírných oblastech, jež se nacházejí mimo hranice jednotlivých států. „Nemůžeme si dovolit, aby se moře a oceány staly skladištěm plujících plastů. Také v této věci jsme povoláni modlit se jako by všechno záviselo na božské Prozřetelnosti a pracovat jako by všechno záviselo na nás,“ konstatuje za použití známé zásady sv. Ignáce z Loyoly papež František v letošním poselství Světovému dni modliteb za péči o stvoření. 

Zdroj: radiovaticana.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag