2/2023

Osm zemí EU se zavázalo vyrábět elektřinu z uhlí nejdéle do roku 2030

| autor: oEnergetice.cz - Jana Červinková0

Osm zemí EU se zavázalo vyrábět elektřinu z uhlí nejdéle do roku 2030

Podle analytiků institutu Climate Analytics by stanovení konkrétního data ukončení užívání uhlí Německem bylo silným signálem i pro ostatní členské státy. V současnosti se v souvislosti s Německem hovoří o letech 2035 až 2038.

Evropský komisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Canete na tiskové konferenci v Bruselu řekl, že jako první země EU chce úplně přestat užívat uhlí do roku 2022 Francie. Irsko a Itálie pak následují s rokem 2025. Dalších pět zemí plánuje ukončit užívat uhlí do 2030. Jedná se o Dánsko, Španělsko, Nizozemsko, Portugalsko a Finsko.

„Čím dál tím více členských států činí politické závazky postupně přestat používat uhlí v dalším desetiletí,“ uvedl Canete.

EU musí do 2030 přestat vyrábět elektřinu z uhlí

Zbývajících dvacet zemí ovšem žádné cíle týkající se ukončení užívání uhlí nepředstavilo. Podle berlínského neziskového institutu Climate Analytics ovšem výše popsané závazky osmi zemí tvoří méně než 20 % instalovaného výkonu uhelných zařízení v EU. Pokud by byly dodrženy současné závazky, tak by v roce 2030 bylo v provozu 40 % instalovaného výkonu.

„To je v silném rozporu s Pařížskou dohodou, která vyžaduje ukončení užívání uhlí v EU do 2030.“

Yanguas Parra, výzkumník institutu Climate Analytics

Tento závěr vyplývá z interního výzkumu Climate Analytics. Podle výsledků výzkumu by EU a země OECD měly přestat spalovat uhlí pro výrobu elektřiny nejpozději do roku 2030. Čína do roku 2040 a zbytek světa do 2050. Tímto způsobem by pak bylo dosaženo závazků z Paříže 2015.

Stanovení data Německem by bylo důležitým signálem pro ostatní

Komisí bylo během tiskové konference zdůrazněno, že Německo, nejsilnější ekonomika a zároveň největší znečišťovatel EU, rovněž plánuje stanovit deadline pro výrobu elektřiny z uhlí.

V současnosti se v souvislosti s Německem hovoří o letech 2035 až 2038. To je výsledkem doporučení tzv. Uhelné komise, které ovšem není závazné a konkrétní opatření musí implementovat německá vláda. Stanovení konkrétního data by bylo významným signálem pro ostatní země.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP