2/2023

Objem ruské ropy na moři je na rekordních hodnotách, obchodníci mají zřejmě problém sehnat odběratele

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-kelly-l-6595786.jpg
zdroj: pexels

Poté, co několik zemí již zakázalo dovoz ruské ropy a ropných produktů a další země tento krok diskutují, začal růst počet tankerů s ruskou ropou plavících se na moři. Podle dat společnosti Vortexa tak objem ruské ropy na moři dosáhl rekordní hodnoty, a data o vývozu ropy z Ruska tak nemusí reflektovat skutečné objemy ropy, která země prodává na trhu.

Po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu začala řada zemí uvalovat na Rusko a ruské společnosti či jejich produkty sankce, a to včetně dovozu ropy a ropných produktů. Jednou z prvních zemí byly například Spojené státy, které zavedly zákaz dovozu ruské ropy na začátku března. Američtí obchodníci nicméně měli možnost importovat ruskou ropu a ropné produkty až do 22. dubna, což jim mělo zajistit dostatek času pro nahrazení výpadku přísunu surovin, aby nedošlo k ohrožení dodávek pro tamní rafinerie.

Podle dat společnosti Vortexa se aktuálně pohybuje na moři na 62 milionů barelů ruské ropy Ural, což je vůbec nevyšší objem v historii. Objem ruské ropy naložené na tankerech na moři se od počátku války ztrojnásobil i přesto, že celkový vývoz surové ropy Ural po moři z Ruska poklesl z průměrných 7,9 milionů barelů denně v únoru na 6,7 milionů barelů denně během května. Rostoucí objem ropy na moři tak může být znamením, že ruští obchodníci začínají mít problém sehnat pro své zboží kupce.

"Čísla z titulků, která ukazují, že vývoz ropy z Ruska je stále relativně silný, nevypráví celý příběh. Objem ruské ropy na moři stále roste," uvedl dle agentury Reuters energetický stratég Clay Seigle.

Podle Seigla tvoří tankery plavící se na moři bez stanovené destinace 15 % celého objemu ruské ropy na moři, což je také vůbec nejvyšší hodnota v historii. Některé z těchto tankerů mohou přepravovat ropu v tranzitu bez uvedení kupce, jiné však mohou být naloženy ropou, která žádného kupce nemá.

Většina z této ropy dle agentury Reuters směřuje do Asie, konkrétně do Číny a Indie. Pro tamní obchodníky, kteří nejsou omezeni sankcemi, je ruská ropa v poslední době velmi atraktivní s ohledem na její výrazně nižší cenu ve srovnání s jinými druhy ropy. V případě Indie zapříčinila sleva, která se v poslední době pohybovala oproti severomořskému Brentu až okolo 40 dolarů za barel, nárůst dovozu ruské ropy z téměř zanedbatelných hodnot v letech 2020 a 2021 až na průměrných 627 tisíc barelů denně v průběhu letošního dubna.

Podle agentury však roste i objem ruské ropy dodávané po moři do Evropy, jelikož členské země stále diskutují nad uvalením sankcí na dovoz, což zvyšuje tlak na předzásobení se touto komoditou. Podobně je tomu zřejmě i u dovozu ruského uhlí do EU, kdy se sice Unie shodla na zákazu uzavírání nových kontraktů, v rámci již uzavřených obchodů však evropští dovozci mohou ruské uhlí dovážet do letošního 10. srpna.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP