2/2023

Nová výzva je tu - využijte dotaci na vodní audit

| zdroj: ENVI-PUR0

carlos-muza-hpjSkU2UYSU-unsplash
zdroj: unsplash.com

V květnu loňského roku byla Ministerstvem průmyslu a obchodu zveřejněna první výzva na podporu cirkulární ekonomiky – úspory vody v průmyslu z Národního plánu obnovy. Díky nim přišel do podvědomí termín Vodní audit. Ten je hlavním zdrojem informací pro podniky, které se snaží být dobrým hospodářem, chtějí snížit své náklady, optimalizovat spotřebu vody a hledají možnosti, jak vodu recyklovat, zachytávat a co nejlépe čistit.

Nyní přichází MPO s další výzvou, která je určena pro malé a střední podniky na nákup poradenských služeb, tentokrát je však konkrétně zaměřena na zpracování hodnocení vodního hospodářství průmyslových podniků dle Metodiky hodnocení využívání vody na úrovni podniků. Pro další výzvu je alokováno 80 mil. korun a příjem žádostí bude probíhat od 17. dubna 2023 do 4. září 2023.

V souvislosti s první výzvou oslovilo ENVI-PUR několik desítek průmyslových firem, některé z nich již využili dotace a přistoupili k prvnímu kroku – zjistit, jestli mohou s vodou lépe hospodařit. U téměř patnácti z nich jsme již vodní audity dokončili, někteří z klientů už postoupili o další krok a navržená opatření se již realizují, někde probíhají poloprovozní testy, abychom ověřili, jestli jsou navržená řešení uskutečnitelná v praxi. Několik dalších vodních auditů ještě probíhá.

Vodní audit v praxi

Těchto pár měsíců pro nás bylo velkou školou života. V reálném světě není vodní audit jen hora papírů přečtených u stolu v kanceláři. Každý vodní audit je pro nás individuální záležitostí a skládá se z několika dílčích kroků, které mohou zabrat i několik měsíců.

Prvním krokem je úvodní konzultace technologa s vodohospodářem podniku, pokud firma nikoho takového nemá, nahradí ho správce areálu, energetik nebo externista. Ten by měl dodat všechny potřebné dokumenty týkající se vodního hospodářství, provozní řády, smlouvy o odběru vody a vypouštění vod odpadních. Vodní audit může odhalit i případné nesrovnalosti v dokumentech nebo smlouvách.

inzerce_audit_800x300

Naši technologové tyto materiály prostudují, následně přijedou do podniku, který projdou od sklepa po půdu, zaevidují všechna zařízení, infrastrukturu a její technický stav, zjišťují spotřebu vody, její kvalitu a spoustu dalších parametrů. Realizují měrné kampaně, analýzy vzorků, provádějí laboratorní testy, a na základě toho hodnotí stav vodního hospodářství.

Na základě všech teoretických i praktických poznatků a testů se zpracuje finální verze vodního auditu podle metodiky Nmet – METODIKA HODNOCENÍ VYUŽÍVÁNÍ VODY NA ÚROVNI PODNIKŮ. Připravíme, v případě zájmu i kompletní projektovou dokumentaci a zrealizujeme navržená opatření.

Hlavní oblasti navržených opatření:

  • Recyklace vody.
  • Srážkové vody.
  • Zjištění míry úspory vody.
  • Odhad investičních a provozních nákladů.

Vodní audit vnese nezávislý pohled na vodní hospodářství podniku, najde slabá a silná místa, potenciál pro úspory vody či jejího znovuvyužití. V případě omezeného množství vody (sucho, nízká kapacita přivaděče) může pomoc najít nové řešení.

schema_vodni_audit_cz_logo
Obr. Jednotlivé kroky vodního auditu.

Vodní audit od profesionálů z ENVI-PUR

Velmi si vážíme výborné spolupráce se všemi uvedenými klienty. A těšíme se na nové zajímavé projekty.

Bližší informace o provedených auditech najdete po kliknutí na loga našich klientů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP