2/2023

Němečtí Zelení požadují 70% snížení emisí do roku 2030

| autor: Zuzana Vrbová| zdroj: oenergetice.cz0

Annalena_Baerbock_(42271073582).jpg
zdroj: wikimedia.org, Annalena Baerbock

Německá opoziční Strana zelených požaduje do roku 2030 snížení emisí skleníkových plynů o 70 % oproti úrovni z roku 1990. Německo by podle strany mělo rovněž zavést minimální cenu povolenky v systému EU ETS, aby tak bylo zajištěno, že se země odkloní od uhlí již v roce 2030 (oproti původnímu plánu na rok 2038). O ambiciózním požadavku na další navýšení cíle pro snížení emisí informoval server Deutsche Welle.

Němečtí Zelení v minulém týdnu na své stranické konferenci schválili návrh volebního programu pro zářijové volby do Spolkového sněmu. Dle programu by Spolková republika měla do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o celých 70 %, aby tak země vyhověla zvýšeným ambicím Evropské unie.

Vládní návrh zákona, který se nyní nachází ve schvalovacím procesu ve federálním parlamentu, přitom navrhuje navýšení cíle na 65 %, což by mělo pro přispění k evropskému cíli dle vládní koalice stačit.

Deklarace uvádí, že k dosažení snížení o 70 % bude Německo muset do roku 2030 postupně utlumit využívání uhlí. Zákonem stanovený termín přitom nyní počítá s ukončením jeho využívání k roku 2038.

Zelení dále navrhují zavedení minimální ceny povolenky v rámci evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS), která by se aplikovala v Německu. Ta by měla být implementována v případě, pokud by cena povolenek nerostla „dostatečně rychle“. Evropská komise přitom představí novelu evropské směrnice o EU ETS v červenci tohoto roku.

Zelení deklarují, že pokud budou po podzimních volbách ve vládě, udělají vše pro to, aby se EU stala „prvním hospodářským prostorem bez CO2“. Dalším z jejich plánů je navýšení ceny pro domácí systém obchodování s emisemi, které by mělo být kombinováno se snížením cen energií především pro chudší domácnosti, zavedení pravidel pro bezemisní vozidla a větší podporu energeticky náročných odvětví v jejich dekarbonizaci. Program zelených zaznamenal kritiku, a to i ze strany některých environmentálních organizací, které požadovaly například větší navýšení minimálních cen CO2.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP