2/2024

Německo v reakci na válku na Ukrajině přehodnocuje energetickou strategii, plánuje vybudovat dva LNG terminály

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

man-gcf0e776bf_640.jpg
zdroj: pixabay

Německo v reakci na napadení Ukrajiny Ruskemoznámilo plán na vybudování dvou terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu. Cílem je snížit závislost země na dodávkách ruského zemního plynu, který byl nedílnou součástí transformace německé energetiky. Ta nyní bude muset být přehodnocena.

Německý kancléř Olaf Scholz oznámil plán na urychlenou výstavbu dvou terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu jako reakci na válku na Ukrajině a závislost na ruském zemním plynu. Scholz jmenoval Brunsbüttel, Stade a Wilhelmshaven jako možné lokality pro terminály.

Přestože země EU disponují několika terminály na LNG, který je do Evropy dopravován například z USA nebo Kataru, v Německu žádný takový terminál není. Plány na vybudování takového terminálu se již nějakou dobu připravují, ale plynárenský průmysl si stěžuje na nedostatečné rámcové podmínky pro investice.

Scholz rovněž oznámil, že v krátkodobém horizontu budou nakoupeny dvě miliardy m3 (bcm) plynu prostřednictvím státem podporovaných dlouhodobých opcí. Scholz prohlásil, že pro zajištění bezpečných dodávek energie pro Německo bude učiněno více. Dodávky z Ruska aktuálně pokrývají 55 % potřeb zemního plynu v Německu.

„Odpovědná a prozíravá energetická politika je rozhodující nejen pro naše hospodářství a klima, ale také pro německou bezpečnost," řekl Scholz. Čím rychleji se v Německu podaří prosadit rozšíření obnovitelných zdrojů energie, tím lépe, dodal kancléř.

Habeck chce prověřit státní dotace

Ministr hospodářství Robert Habeck již dříve oznámil, že bude usilovat o výstavbu LNG terminálu v Německu. Ministerstvo uvádí, že by v tomto ohledu měla být prozkoumána finanční podpora ze strany státu. Podle Habecka musí být zařízení navrženo tak, aby mohlo být v budoucnu využíváno i pro zpracování vodíku šetrného ke klimatu.

Habeck také oznámil vytvoření státní rezervy uhlí a zemního plynu, která na rozdíl od státní rezervy ropy zatím neexistuje. Kancléř Scholz také uvedl, že vláda sleduje vysoké ceny energetických komodit. Úlevy pro koncové spotřebitele byly schváleny minulý týden, podle Scholze mají být rychle implementovány.

Prodloužení životnosti jaderných reaktorů je nepravděpodobné

Zemní plyn byl plánován jako důležitá součást transformace německé energetiky, potřebný jako překlenovací technologie po dokončení odstavení jaderných elektráren v roce 2022 a při odstavování uhelných elektráren, které má být dokončeno v roce 2030.

Tato data by však nyní mohla být přehodnocena, v souvislosti s energetickou bezpečností a možností kompletního ukončení dodávek plynu z Ruska. "Naše hodnocení pro příštích několik let budeme muset přizpůsobit změněné situaci," řekl ministr financí Christian Lindner (FDP). Zároveň se ve Spolkovém sněmu vyslovil se pro urychlené rozšíření větrné a solární energie. "Obnovitelné zdroje energie jsou svobodné zdroje energie," dodal.

Předseda opozice Friedrich Merz rovněž prohlásil, že je připraven jednat o všech možnostech zásobování energií. Prodloužení životnosti jaderných elektráren je však považováno za nepravděpodobné.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj