2/2023

Německá vláda schválila „největší energetickou reformu za poslední desetiletí“ pro rychlejší rozvoj OZE

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

windmills-7001940_640.jpg
zdroj: pixabay

Německá vláda na svém včerejším zasedání schválila návrh legislativy, který by měl zemi pomoci ještě rychleji rozvíjet obnovitelné zdroje energie, a snížit tak její závislost na fosilních palivech. Již v druhé polovině této dekády by se mělo tempo výstavby solárních a větrných elektráren ztrojnásobit vůči plánům pro letošní rok.

Aktuální válečný konflikt na Ukrajině přiměl řadu evropských zemí přehodnotit svou energetickou politiku, a to zejména s ohledem na závislost hospodářství na fosilních palivech dovážených z Ruska. Německo má v plánu výrazně uspíšit rozvoj obnovitelných zdrojů, které by měly již na konci aktuálního desetileté pokrývat 80 % německého elektroenergetického mixu.

Plány podle serveru Montel zahrnují cíl dosažení 215 GW instalovaného výkonu v solárních zdrojích, což je o 15 GW více než dle původních plánů. Stejně tak byl navýšen plánovaný výkon v onshore větrných elektrárnách, a to o 5 GW na 115 GW. V případě offshore větrných elektráren byl měl instalovaný výkon dosáhnout k roku 2030 celkem 30 GW, tedy o polovinu více ve srovnání s původním plánem na 20 GW.

Německá vláda rovněž zvýšila odhad poptávky po elektřině. Ke konci tohoto desetiletí tak vláda nyní v návrhu reformy počítá se 750 TWh ročně, původní plán přitom počítal se 715 TWh.

Návrh zákona o zhruba 500 stranách, který německá vláda označila jako "největší energetickou reformu za poslední desetiletí", podle serveru rovněž zahrnuje několik opatření, která by měla pomoci zajistit dostatek volného místa k výstavbě, urychlit povolovací procesy a snížit byrokratickou zátěž plánovaných projektů.

Dosažení vytyčených cílů si vyžádá masivní investice a prudké navýšení růstu výkonu obnovitelných zdrojů. Zatímco pro letošní roku plán počítá s růstem výkonu solárních elektráren o zhruba 7 GW, v druhé polovině tohoto desetiletí by se mělo jednat již o zhruba 22 GW. Podobně je tomu v případě onshore větrných elektráren, kterých byl podle vlády měly být zprovozněny zhruba 3 GW, již za tři roky by tento průměrný roční přírůstek měl vzrůst na 10 GW.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP