1/2024

Německá RWE žaluje Nizozemsko za plán odstavit uhelné elektrárny bez náhrady

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

power-plant-5938575_640.jpg
zdroj: Pixabay

Odklon od uhelné energetiky je aktuálním tématem napříč celou Evropskou unií, přičemž řada zemí již stanovila termíny, kdy by výroba elektřiny u uhlí měla skončit. Nizozemsko plánuje ukončit výrobu elektřiny z uhlí již do konce současné dekády, provozovatelům však negarantuje žádné kompenzace. Německá společnost RWE tak zahájila proti Nizozemsku mezinárodní arbitráž.

Zatímco Německo či Česká republika prozatím směřují ukončit spalování uhlí v elektrárnách v roce 2038, některé z evropských zemí mají ambicióznější plány. Příkladem může být právě Nizozemsko, které si stanovilo jako cílový rok 2030. Rychlejší odklon od uhlí však bude znamenat ztrátu případných zisků pro provozovatele uhelných elektráren, a to obzvlášť v případě zdrojů, které byly uvedeny do provozu relativně nedávno.

To by mohl být i případ uhelné elektrárny Eemshvaen, kterou v zemi provozuje německá energetická skupina RWE. Elektrárna za 2,5 miliardy eur zahájila provoz teprve před pár lety, v roce 2015. RWE však její předčasné uzavření bez náhrady nevnímá jako legální. Podle serveru Clean Energy Wire (CLEW) RWE uvádí, že vláda Nizozemska tuto investici ještě před pár lety podporovala.

Nizozemská vláda se brání, že současné desetileté přechodové období, které odstartovalo přijetím potřebné legislativy v roce 2019, poskytne RWE i dalším společnostem dostatek času, aby uhlí nahradily jinými energetickými zdroji. Stejně tak podle tamního ministra hospodářství toto desetileté období umožní alespoň částečnou náhradu investice.

Arbitráž RWE zahájila na základě Smlouvy o energetické chartě, mezinárodní dohody z roku 1994 pro ochranu investic. Po Nizozemsku podle serveru Euractiv žádá celkem 1,4 miliard eur.

Odstavení uhlí je nutné pro dosažení emisních cílů

Nizozemsko patří mezi státy, které měly dlouhodobě největší problémy plnit národní cíle, jež tvořily celkový cíl EU dosáhnout 20% podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2020. Na začátku loňského roku uveřejnil eurostat data za rok 2018, podle kterých bylo Nizozemsko na posledním místě mezi zeměmi EU s podílem energie z OZE na úrovni 7,4 %. Zároveň Nizozemsku chybělo nejvíce procentních bodů k dosažení národního cíle, který byl stanoven na 14 %.

Pro navýšení podílu energie z OZE tak Nizozemsko uzavřelo dohodu s Dánskem, které na zemi za 100 milionů eur mělo statisticky převést 8 TWh přebytků energie z obnovitelných zdrojů. Podle dat za rok 2018 mělo totiž Dánsko podíl obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě 36,1 %, přičemž národní cíl pro rok 2020 byl pouze 30 %.

Dalším krokem pro snižování emisí je zavedení uhlíkové daně na emise z průmyslu, ke kterému Nizozemsko přistoupilo od letošního roku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP