2/2024

Nedostatek vody v Praze nehrozí. Kvalita je pod neustálou kontrolou

| zdroj: PVK0

Voda
zdroj: Pixabay

Vodárenská nádrž Švihov, která pokrývá zhruba 75 procent spotřeby vody v metropoli, je plná a v pondělí ráno byla dokonce její hladina pět centimetru nad přelivem, jenž má kótu 377 metrů nad mořem.

Bez problémů míří do hlavního města i voda z druhého zdroje – z Úpravny vody v Káraném. Ta využívá vodu z Jizery, která se upravuje infiltrací, a podzemní vodu z artézských studní.

Kvalita vody je v pořádku

I v těchto dnech ručí Pražské vodovody a kanalizace (PVK) za kvalitu pitné vody v metropoli. „Kvalitu vody kontrolujeme nepřetržitě, a to jak laboratorními analýzami, tak i on-line monitorovacími sondami, které jsou instalovány na strategických místech distribuce vody,“ zdůraznil tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Bez omezení funguje i akreditovaná laboratoř PVK v Dykově ulici. „Pokud má zákazník pocit, že není něco s jeho vodou v pořádku, může se bez obav obrátit na naše odborníky v laboratoři. Ty vzorek odeberou, zkontrolují a v případě nějakých problémů poradí, jak je řešit,“ podotkl Mrázek.

Dodržujte pitný režim

V horkých letních dnech nesmíme zapomínat na pravidelný pitný režim. Ale pozor nebavíme se o alkoholických nápojích… Lidský organismus obsahuje z 60 % vodu. Naše tělo vyloučí každý den 2,5 l vody denně. Potraviny (mléko, ovoce, zelenina, maso,…) nám dodají asi 1 l vody denně, proto je potřeba alespoň 1,5 l vody denně vypít, abychom tekutiny doplnili. V létě a při námaze ještě více.

Nedostatek tekutin způsobuje vyšší únavu, poruchy ledvin, bolesti hlavy a kloubů. Důsledky dehydratace se mění podle věku, ale může výrazně ovlivnit zdraví člověka. Předpokládá se, že řada civilizačních chorob je buď prvním příznakem, nebo následkem trvalého nedostatku tekutin. Důležité je pít v průběhu celého dne, abychom stále doplňovali zásoby vody a minerálů.

Proč nezkusit kohoutkovou?

Zaručeně dobrá zdravotně nezávadná pitná voda Vám teče doma přímo z kohoutku. Ušetříte si námahu, čas i peníze, a zároveň Vám odpadá starost s likvidací použitých PET lahví.

Voda z vodovodu je:

  • zdravotně nezávadná - podléhá přísné kontrole, ve vodě se sleduje přes 100 parametrů, o kvalitě vody ve veřejném vodovodu má právo každý spotřebitel být informován, a to v úplném rozsahu parametrů daných platnou legislativou
  • vždy čerstvá u Vás doma – optimálně “uskladněná” v chladu a temnu ve vodovodním potrubí
  • šetříte přírodu – odpadá přeprava kamiony, potřeba skladování a likvidace neekoligického odpadu
  • šetříte své zdraví – nenosíte těžké balíky vody

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj