1/2024

Náměstek Vladimír F. Mana v Peru jedná o prevenci katastrof, vodním a odpadovém hospodářství

| autor: Tisková zpráva MŽP0

Náměstek Vladimír F. Mana v Peru jedná o prevenci katastrof, vodním a odpadovém hospodářství

Se svým protějškem, náměstkem ministryně životního prostředí Fernandem Leonem Moralesem, probral také možnosti využití zkušeností a know-how českých expertů, a to zejména v souvislosti s likvidací následků rozsáhlých a ničivých povodní, které Peru zasáhly na konci ledna letošního roku.

Cílem návštěvy náměstka ministra životního prostředí Vladimíra F. Many tento týden v Peru je navázat na předchozí kontakty obou zemí a posílit oboustrannou spolupráci v ochraně životního prostředí.

Delegaci v Peru kromě zástupců MŽP tvoří také podnikatelská mise v čele se Smíšenou obchodní komorou Česko-Tichomořská Aliance, protože dalším záměrem je posílit ekonomickou spolupráci obou zemí.

Týká se to zejména zpracování vody a prevence katastrof. V těchto oblastech má Česká republika cenné zkušenosti a experty, kteří mohou své služby Peru nabídnout. Navíc řada z nich již v zemi působila nebo stále působí.

„Čeští experti přivážejí nejen svoje bohaté zkušenosti, ale také návrhy konkrétních řešení, které by mohla peruánská strana využít. Tento typ spolupráce je důležitý pro obě země a jsem rád, že v něm může MŽP hrát klíčovou roli,“ vysvětluje náměstek Vladimír F. Mana.

Prevence katastrof či otázka hospodaření s vodou jsou pro Peru aktuálně mezi prioritními tématy. Od konce ledna 2017 totiž zemi sužovaly záplavy a sesuvy půdy, které si dosud vyžádaly přes 100 obětí a dle odhadů tamních úřadů postihly více než milion lidí.

Živelní pohroma nejvíce zasáhla oblasti na severním pobřeží země, konkrétně regiony Piura, Tumbes a Lambayeque, značné škody ale napáchala i v peruánském hlavním městě Limě. Příčinou nebývalých dešťů v Peru je klimatický jev El Niňo, který otepluje Tichý oceán a přináší větší množství srážek.

V současné době Peru dokončuje hlavní identifikaci škod a zaměřuje se na systematické řešení otázek souvisejících nejen s povodňovými situacemi – tzv. Plán rekonstrukce. Řešení těchto problémů přísluší kompetenčně nejen státním institucím v Limě, ale zejména regionálním vládám a městským samosprávám. Proto jsou velmi důležitá i jednání na této úrovni.

Během prvních dvou dní české návštěvy proběhla řada jednání s představiteli státních institucí v Limě. Pro MŽP bylo klíčové jednání s náměstkem ministryně životního prostředí panem Fernandem Leonem Moralesem, s nímž náměstek Mana probíral konkrétní aktivity spolupráce obou zemí v rámci Memoranda o spolupráci.

Náměstek Mana také zopakoval nabídku českého ministerstva životního prostředí týkající se sdílení expertních zkušeností a peruánští kolegové byli pozváni do ČR. Jako další možnost realizace budoucích aktivit se pro Peru jeví rovněž spolupráce v rámci Zeleného klimatického fondu.

Dnes se náměstek Mana s českou delegací podívá do Trujillu, regionu postiženého povodněmi, v němž se aktuálně likvidují následky povodňových škod.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP