2/2023

Nahrazování špičkových elektráren úložišti energie? V USA jsou první případy

| autor: oEnergetice.cz - Petr Vytlačil0

Nahrazování špičkových elektráren úložišti energie? V USA jsou první případy

Na základě historických dat je očekáváno, že v průběhu 20 let dojde k odstavení 150 GW výkonu ve špičkových elektrárnách, přičemž část tohoto výkonu by mohla být nahrazen úložišti energie.

Nový zákon v Minnesotě

Odborná společnost se domnívá, že špičkové plynové elektrárny budou možná mezi prvními obětmi nového minnesotského zákona, který vyžaduje, aby energetické společnosti zahrnuly úložiště energie do jejich dlouhodobých plánů.

„Energetické společnosti budou muset uznat vlastnosti, které mohou úložiště energie poskytnout jako alternativu například k fosilním elektrárnám,“uvedla Ellen Anderson z Minnesotské univerzity.

Studie provedená v roce 2017 ústavem Energy Transition Lab shledala, že úložiště a fotovoltaika spolu s úložištěm jsou stále více cenově konkurenceschopné. Studie předpověděla, že v roce 2023 budou náklady na výstavbu úložiště energie nižší než náklady na výstavbu špičkové elektrárny.

Nedostatečná kapacita úložišť

Energetické společnosti jsou v různých fázích prezentování jejich plánů na integraci úložišť před komisí. První společností, která bude prezentovat svůj plán od vydání zákona, je Xcel Energy. 

Hlavní aspekty jejich plánu jsou odstavení zbývajících uhelných elektráren během následujícího desetiletí, a zachování provozu jaderné elektrárny Monticello až do roku 2040. Společnost chce instalovat fotovoltaické elektrárny o výkonu 4 GW a větrné elektrárny o výkonu 1,2 GW. V plánu je zahrnuta i výstavba paroplynové elektrárny.

Plán se také zabýval tím, že úložiště energie má omezenou dobu dodávání energie a nemusí tedy stačit na případné pokrytí dlouhých špiček nebo při dlouhodobě snížené výrobě obnovitelných zdrojů. Podle plánu nebude odpovědí na intermitentnost obnovitelných zdrojů úložiště energie.

„Současný stav technologie pro bateriová úložiště nemá takovou kapacitu, aby pokryl výkyvy obnovitelných zdrojů bez významného (a velice nákladného) rozšíření na potřebnou míru.“

Společnost Great River Energy nezahrnovala úložiště do svých plánů zejména kvůli nákladům a omezením prognostického softwaru.

„Vidíme úložiště energie jako potenciální náhradu špičkových elektráren,“ uvedl Zac Ruzycki, manažer plánování zdrojů ve společnosti Great River Energy.„I bez legislativy by došlo k tomuto přechodu,“ dodal.

Společnosti vlastní několik špičkových plynových elektráren, které jsou v provozu pouze několikrát v měsíci. Ne však všechny špičkové elektrárny mohou být lehce nahrazeny úložišti energie.

Případ Kalifornie

V loňském roce kalifornská společnost Pacific Gas & Electric představila plány na nahrazení tří špičkových elektráren bateriovými úložišti energie. Jedno z nich je obří úložiště s výkonem 300 MW a kapacitou 1,2 GWh.

V kalifornském Ouklandu bude v brzké době částečně nahrazena špičková plynová elektrárna zařízeními kombinující fotovoltaiku s bateriemi, která budou tvořit virtuální elektrárnu (VPP z anglického virtual power plant). Ta bude tvořena více než 500 zařízeními, která budou instalována v domácnostech s nižšími příjmy.

Společnost East Bay Community Energy najala solárního obra Sunrun, aby instaloval do roku 2022 několik MW fotovoltaik a několik MWh baterií do domácností. Projekt je důležitý k nahrazení zhruba 40 let staré elektrárny v Ouklandu, která slouží na pokrytí špičkové poptávky v elektrizační soustavě.

„Odklon od stárnoucí a znečišťující elektrárny spalující fosilní paliva k energii poskytované fotovoltaikou s bateriemi zajistí, že obyvatelé západního Oaklandu budou součástí energetického přechodu,“ uvedl CEO Sunrun Lynn Jurich.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP