1/2024

Na jihočeské a vysočinské knihovny a jejich čtenáře čeká odměna za sběr mobilů

| zdroj: Jihočeský kraj0

Na jihočeské a vysočinské knihovny a jejich čtenáře čeká odměna za sběr mobilů

Zapojené instituce budou mezi sebou soutěžit v rámci pilotního projektu „Odlož mobil v knihovně“ o hlavní cenu 20 tisíc korun, kterou získá instituce, v níž se podaří do 11. prosince shromáždit nejvíce mobilních telefonů. Prostředky mohou využít např. na nákup nových knih či organizaci akcí pro veřejnost.

Motivaci odevzdat starý mobil právě v knihovně budou mít i samotní čtenářů. Každý, kdo se do akce zapojí bude zařazen do slosování o poukázku na nákup knih v hodnotě 2.500 korun.

Do pilotního projektu bylo v každém ze dvou krajů zařazeno vždy 10 knihoven v menších městech. „Knihovny jsme zvolili záměrně, naše země má nejhustší síť těchto zařízení na světě a dlouhou knihovnickou tradici. Lidé je navštěvují pravidelně a při půjčování publikací se mohou o projektu dozvědět. Při příští návštěvě s sebou kromě knih na vrácení mohou vzít starý mobil,“ upřesňuje Pavel Peroutka, regionální manažer neziskové společnosti ASEKOL, která tento osvětový projekt ve spolupráci s Krajem Vysočina a Jihočeským krajem organizuje. Veškeré vybrané telefony budou po ukončení soutěže podle předány k odborné recyklaci.

Zapojené knihovny - Jihočeský kraj:

Městská knihovna v Soběslavi, Městská knihovna Lišov, Městská knihovna Vodňany, Městská knihovna Veselí nad Lužnicí, Městská knihovna Kaplice, Knihovna Matěje Mikšíčka Dačice, Městská knihovna Planá nad Lužnicí, Městská knihovna Bechyně, Městská knihovna v Protivíně, Městská knihovna Vimperk

Věděli jste, že:

  • Ministerstvo kultury v ČR v roce 2017 napočítalo 5333 knihoven a 882 poboček. Průměr tedy představuje více než 5 knihoven na 10 tisíc obyvatel, což je 4x více než činí evropský průměr.
  • Veřejné knihovny ale plní i další důležitou funkci – organizují řadu kulturních a společenských akcí – jsou tedy spíše místem setkávání, vyhledávaným útočištěm ke studiu a trávení volného času.
  • Mobilní telefon stejně jako celou řadu ostatního drobného elektra používáme každý den. Až nám doslouží, je potřeba ho správně zlikvidovat. Místem pro ukládání těchto zařízení jsou speciální nádoby – červené kontejnery. Do nich mohou obyvatelé kdykoliv a jednoduše vhazovat vysloužilé elektro. Z červených kontejnerů pak vyřazené spotřebiče putují k odborné recyklaci. Elektrické a elektronické přístroje totiž obsahují velké množství různých materiálů, které se recyklací vrací zpět do oběhu a není je pak potřeba nově vyrábět či těžit.
  • Typický mobilní telefon obsahuje mj. 62 % plastů a ostatních materiálů, 16 % keramiky, 15 % mědi, 3 % železa a necelé procento zinku, niklu a stříbra.

Zdroj obrázku: Jihočeský kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA