2/2025

MPO zveřejnilo novou metodiku výpočtu emisního faktoru CO₂ pro elektřinu

| zdroj: MPO0

co2-g4881cf8af_640
zdroj: pixabay

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo aktualizovanou metodiku pro výpočet emisního faktoru CO₂ z výroby a spotřeby elektřiny. Dokument vychází z údajů Souhrnné energetické bilance ČR a slouží k orientačnímu stanovení uhlíkové stopy elektřiny. Zohledňuje pouze přímé emise CO₂ a rozlišuje mezi národní výrobou elektřiny a dodávkou elektřiny odběrateli.

Přehled uvádí národní hodnoty emisních koeficientů výroby a spotřeby elektřiny. Výpočty vycházejí z podkladových dat pro sestavování Souhrnné energetické bilance ČR. Emisní faktory zde uvedené zahrnují pouze emise CO2 a nikoliv emise ostatních skleníkových plynů (CO2 ekv.). Emise ostatních skleníkových plynů jsou při výrobě elektřiny zanedbatelné a při výpočtu emisního faktoru se nacházejí pod úrovní zaokrouhlovací přesnosti. Při výpočtech emisního faktoru elektřiny jsou uvažovány pouze přímé emise, nikoliv výpočty založené na LCA životním cyklu. Pro reportování uhlíkové stopy elektřiny dle metodiky GHG Protocol je počítána uhlíková stopa elektřiny dle dvou metod: na místě založená metoda (Location-based) a na trhu založená metoda (Market-based) pro elektřinu, kterou spotřebovává odběratel.

Výpočet aktuální hodnoty emisního faktoru CO2 z hrubé výroby elektřiny je proveden na základě následující metodiky: Primární energie fosilních paliv v daném roce vsazených (podle jednotlivých paliv) na hrubou výrobu elektřiny je násobena specifickými emisními faktory pro daná paliva (případně pro paliva příbuzná). Výsledná sumární hodnota je vydělena celkovou hrubou výrobou elektřiny v ČR. Emisní faktory CO2 ze spalování fosilních paliv použité ve výpočtu vycházejí z metodiky IPCC 2006 a národních emisních faktorů. Ve výpočtu jsou OZE uvažovány jako CO2 neutrální, tedy s nulovými emisemi.

V zásadě se jedná o zjednodušený tzv. Location-based Factor pro území ČR, který je vypočten na základě podkladových dat Souhrnné energetické bilance ČR. Zjednodušení je nezbytné pro včasnou publikaci tohoto faktoru. Nezahrnuje dovoz a vývoz elektřiny. Výpočetní metodika je shodná s metodikou používanou Evropskou energetickou agenturou (EEA), používá však přesnější vstupní hodnoty, takže se data publikovaná EEA mohou lišit. Nicméně data EEA umožňují mezinárodní srovnání ve stejné metodice. Hodnotu emisního faktoru CO2 z hrubé výroby elektřiny zveřejňuje v průběhu března následujícího roku MPO.

tabulka_emisni_faktor_vyroba

V rámci metody výpočtu emisního faktoru založené na trhu s elektřinou (Market-based Factor) je možné primárně snížit uhlíkovou stopu pomocí certifikátů původu z obnovitelných zdrojů energie či PPA smluv. Počítá se zde nikoliv s výrobou elektřiny v rámci ČR, ale s elektřinou dodanou přímo odběrateli. V případě, že dodavatel elektřiny uvede ve vyúčtování informace o původu elektřiny nebo podílu jednotlivých zdrojů na celkové směsi paliv pro výrobu dodané elektřiny, je možné provést orientační dopočet celkové emisní zátěže této elektřiny. Použijí se níže uvedené specifické emisní faktory. Tyto zohledňují průměrné účinnosti výroby elektřiny, ztráty v síti a provozovací spotřebu v České republice za několik posledních let. Tyto hodnoty jsou a budou platné po dobu několika dalších let, pokud nedojde k závažným technologickým změnám při výrobě elektřiny.

tabulka_specificke_faktory

Pokud původ a „složení“ dodané elektřiny nejsou známé, používá se hodnota emisního faktoru CO2 vypočtená z tzv. „zbytkového energetického mixu“. Tento je pro Českou republiku sestavován evropskou Asociací vydavatelů záruk původu (AIB) a publikován OTE, a.s. (v červnu následujícího roku). Tento mix představuje celkovou roční skladbu zdrojů energie při spotřebě elektřiny v České republice, kromě podílu pokrytého uplatněnými zárukami původu. Použití „zbytkového energetického mixu“ dodavatelem elektřiny ve vyúčtování lze ověřit podle níže uvedené struktury podle zdrojů / paliv.

Oproti reálnému energetickému mixu hrubé výroby elektřiny v ČR se zde mění hlavně podíl bezemisních zdrojů (obnovitelných a jaderných), neboť tyto jsou obchodovány prostřednictvím záruk původu. Pro zjednodušený výpočet celkového emisního faktoru „zbytkového energetického mixu“, mohou být orientačně použity průměrné specifické přepočetní faktory (tab. 2), výsledná hodnota pro ČR je uvedena níže (tab. 3). Tato hodnota bude pravidelně publikována MPO v průběhu června následujícího roku, po zveřejnění podkladových dat OTE, a.s.

tabulka_zbytkovy_mix

Hodnota emisního faktoru CO2 elektřiny je také uvedená ve vyhláškách č. 140/2021, o energetickém auditu a č. 141/2021 o energetickém posudku. Její výpočet a použití jsou odlišné od faktorů výše uvedených. V těchto vyhláškách je hodnota emisního faktoru stanovena k určitém účelu (prosazování státní politiky) a vztahuje se ke hrubé výrobě elektřiny z fosilních zdrojů. Její hodnota je v platném znění vyhlášek fixně stanovena na 0,86 t CO2/MWh. Existují i další zdroje emisních faktorů CO2 pro elektřinu (např. AIB, JRC, IEA aj.), které se mohou lišit z důvodů použití odlišné metodiky. GHG Protocol, ESRC či další standardy nedefinují, které konkrétní zdroje emisních faktorů se mají používat, pouze definují principy, dle kterých se mají výpočty provádět.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE