2/2023

MPO má v nové výzvě připraveny 3 miliardy korun na inteligentní sítě

| autor: redakce| zdroj: MPO0

49773040948_a5175a15ef_c
zdroj: flickr.com

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo dotační výzvu Energetická infrastruktura – Smart Grids – AMM (Advanced/Automatic Meter Management), v rámci které jsou připraveny 3 miliardy korun. Výzva si klade za cíl implementaci inteligentních sítí, které umožní úspornější nakládání s elektřinou a zajistí spolehlivý a bezpečný provoz distribučních soustav.

Věříme, že výzva urychlí proces instalace chytrého měření v Česku, který je nezbytný pro posílení energetické infrastruktury a zejména rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Chytré elektroměry zvýší spolehlivost, kvalitu a bezpečnost dodávek energií, zajistí větší dostupnost informací zákazníkům s cílem optimálního využívání elektřiny a jejich aktivní zapojení do trhu s elektřinou. Právě proto tuto výzvu vypisujeme.“

Oprávněnými žadateli této výzvy z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 jsou provozovatelé regionálních distribučních soustav. V České republice se vyskytují tři provozovatelé: ČEZ Distribuce, dále společnost EG.D a společnost PREdistribuce.

Cílová skupina

Hlavní cílovou skupinou jsou nejen licencované subjekty podnikající v energetických odvětvích (provozovatel přenosové soustavy, provozovatel přepravní soustavy, provozovatelé distribučních soustav, držitelé licencí na uskladňování plynu, držitel licence na výrobu elektřiny a držitel licence na výrobu plynu), ale i nelicencované podnikatelské subjekty nepodnikající v energetických odvětví.

Alokace je naplánována na 3 miliardy korun a žádost o podporu bude možné podat od 2. 5. 2023 do 25. 1. 2024. Dotace na projekt je poskytována minimálně ve výši 100 milionů korun a maximálně do výše 2 miliard korun. Míra podpory je stanovena ve výši 50 procent způsobilých výdajů. Podpora je poskytována mimo režim veřejné podpory.

Podporované aktivity

Realizace technologie inteligentního měření na hladině nízkého napětí včetně komunikační infrastruktury, odečtové a datové centrály a souvisejících komponent a úprav dalších systémů. Mezi podporované činnosti patří pořízení smart metrů s dálkovým ovládáním vybavených komunikační jednotkou pro specifický typ komunikace, pořízení SIM mobilního operátora, relé boxů pro řízení zátěže, implementace odečtové a datové centrály včetně zajištění komponent pro zabezpečení a úpravy ostatních souvisejících IT systémů a dispečinku.

„Podpora má pomoci rozvoji inteligentních sítí podporujících zapojení obnovitelných zdrojů energie do distribučních soustav, umožní zvýšit celkovou kapacitu pro připojení decentralizované výroby elektřiny a přispěje ke spolehlivosti distribučních sítí,“ vysvětluje Marian Piecha, vrchní ředitele sekce fondů EU.

Nepodporované aktivity

Výzkumné, vývojové a pilotní projekty.

Dle ministerstva bude zavedení chytrých elektroměrů u zákazníků připojených k síti nízkého napětí důležité i kvůli rozvoji komunitní energetiky, díky které se bude sdílet elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů. Právě to je projednáváno v novele energetického zákona, kterou má v tuto chvíli na stole Legislativní rada vlády. Chytré elektroměry se liší od těch stávajících zejména tím, že umí oboustranně komunikovat jak s provozovatelem distribuční sítě, tak se zákazníkem.

„Distributorovi a dodavateli elektřiny umožní dálkovým odečtem získávat naměřené hodnoty spotřebované či vyrobené elektřiny zákazníkem a využívat tato data k řízení provozu vybraných spotřebičů. V podstatě se bude jednat o pokročilý systém řízení spotřeby zákazníka, který nahradí současný systém hromadného dálkového ovládání spotřeby,“ říká zástupce vrchního ředitele sekce energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.

Ke stažení:

Text výzvy: Energetická infrastruktura – Smart Grids – AMM – výzva I.[pdf, 712 kB]

Specifické přílohy:

Příloha 1 – Model hodnocení[pdf, 1074 kB]

Příloha 2 – Pravidla pro žadatele a příjemce z OP TAK – zvláštní část[pdf, 486 kB]

Příloha 3 – Vymezení způsobilých výdajů[pdf, 1335 kB]

Příloha 4 – Vzor Rozhodnutí o poskytnutí dotace bude zveřejněn po datu vyhlášení výzvy

Příloha 5 – Nepodporované kategorie CZ-NACE[pdf, 768 kB]

Příloha 6 – Posudek přínosů modernizace a výstavby distribučních sítí za účelem zvýšení kapacity sítě pro integraci obnovitelných zdrojů energie[pdf, 957 kB]

Příloha 7 – Posudek plnění environmentálně udržitelné investice a prověření infrastruktury z hlediska klimatického dopadu[pdf, 1219 kB]

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP