Z tohoto důvodu se rozhodla Rada kraje schválit projektový záměr a podat žádost o finanční podporu z Operačního programu Životní prostředí v rámci akce „Pořízení mobilního monitorovacího zařízení na měření kvality ovzduší ve Středočeském kraji.“
Prioritou Středočeského kraje je měření polétavého prachu (částice PM10) a benzo(a)pyrenu, neboť v porovnání s jinými kraji České republiky vykazují střední Čechy největší množství těchto znečišťujících látek.
Pořízení dvou mobilních sekvenčních vzorkovačů stálo téměř 1,2 milionu korun, 85 % nákladů bylo pokryto formou dotace z OPŽP.
Vzorkovací systémy budou provozovány subjektem s platnou certifikací, včetně zajištění následných chemických analýz podle platných norem.
Takto je zajištěna potřebná kvalita výsledků pro nahrání a k dalšímu zpracování oddělením Informačního systému kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu.
Oba vzorkovací systémy budou podle potřeb Středočeského kraje a Informačního systému kvality ovzduší přesouvány do různých lokalit Středočeského kraje, na kterých budou provozovány nejméně po dobu jednoho roku.
„Město Čelákovice, jako první lokalita, bylo vybráno na základě modelových dat a četných stížností obyvatel na kvalitu ovzduší v tomto regionu," uvedl náměstek hejtmanky pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD).
Provoz měřící stanice, včetně analýzy vzorků bude stát necelých 400 000 ročně a kraj je bude hradit z vlastních prostředků.
Středočeský kraj se chce tímto projektem pro své obyvatele více angažovat v oblasti ochrany venkovního ovzduší a zvyšovat množství informací o znečištění pro přesnější tvorbu imisních map v Informačním systému kvality ovzduší ČHMÚ.
Komentáře