Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček hovořil v Otázkách Václava Moravce

| autor: Tisková zpráva MPO0

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček hovořil v Otázkách Václava Moravce

Na řadu těchto a podobných dotazů odpovídal v Otázkách Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček společně s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Radkem Špicarem a zakladatelem a ředitelem Centra  umělé inteligence ČVUT Michalem Pěchoučkem.

Část diskuse se věnovala dopadům digitalizace a robotizace na trh práce. "Některé obory zaniknou, některé stávající obory se budou transformovat a nové profese budou vznikat. Bude to práce s lidmi, se studenty, kteří se musí specializovat na nové potřebné obory," shrnul diskusi k proměnám a rizikům ministr Havlíček.  

"S láskou vzpomínám na svá školní léta na dílny, které jsem měl moc rád a bavily mne. Myslím, že to současným dětem musí chybět," uvedl ke snaze MPO vrátit technické vzdělávání do škol Jiří Havlíček. 

Dalším tématem byla podpora investic, směřujících do nových technologií a posilování spolupráce mezi výzkumnou a vývojovou sférou a praxí. "Tato vláda nevolá po levné práci. Naším úsilím je boj za vyšší přidanou hodnotu," komentoval změny v oblasti systému podpory investic Jiří Havlíček.

Potvrdil, že do podzimu připraví MPO znění věcného návrhu zákona o změnách podpory investic pro potřeby vlády.  

Budoucí podpora by měla být zaměřena na investice, přinášející výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Ta přinese vyšší nároky na pracovní sílu, ale i vyšší produktivitu práce a vyšší mzdy. "Budeme podnikat kroky, aby se úroveň mezd zvyšovala," doplnil Jiří Havlíček. 

V Otázkách Václava Moravce se hovořilo i o sdílené ekonomice a zákonu o elektronických komunikacích, který je po druhém čtení v PSP ČR. "Z dosavadního projednávání mám dobrý pocit... I když nyní dorazily některé pozměňovací návrhy, především ze strany ODS, které mne vyděsily...," zhodnotil ministr snahu poslanců ODS zmírnit vládou navrhovaný systém pokut operátorům z obratu za méně účinný.

"Doufám, že vládní koalice bude hlasovat jednotně, jak deklarovala," ukončil debatu ministr Jiří Havlíček.    

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Nadace partnerství
Partner - SOVAK