Reklama

3. 5. 2017  |  Aktuality  |  Autor: Tisková zpráva MPO

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček hovořil v Otázkách Václava Moravce

Máme se bát robotizace? Kolik zanikne pracovních míst? Jak se změní trh práce?

Na řadu těchto a podobných dotazů odpovídal v Otázkách Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček společně s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Radkem Špicarem a zakladatelem a ředitelem Centra  umělé inteligence ČVUT Michalem Pěchoučkem.

Část diskuse se věnovala dopadům digitalizace a robotizace na trh práce. "Některé obory zaniknou, některé stávající obory se budou transformovat a nové profese budou vznikat. Bude to práce s lidmi, se studenty, kteří se musí specializovat na nové potřebné obory," shrnul diskusi k proměnám a rizikům ministr Havlíček.  

"S láskou vzpomínám na svá školní léta na dílny, které jsem měl moc rád a bavily mne. Myslím, že to současným dětem musí chybět," uvedl ke snaze MPO vrátit technické vzdělávání do škol Jiří Havlíček. 

Dalším tématem byla podpora investic, směřujících do nových technologií a posilování spolupráce mezi výzkumnou a vývojovou sférou a praxí. "Tato vláda nevolá po levné práci. Naším úsilím je boj za vyšší přidanou hodnotu," komentoval změny v oblasti systému podpory investic Jiří Havlíček.

Potvrdil, že do podzimu připraví MPO znění věcného návrhu zákona o změnách podpory investic pro potřeby vlády.  

Budoucí podpora by měla být zaměřena na investice, přinášející výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Ta přinese vyšší nároky na pracovní sílu, ale i vyšší produktivitu práce a vyšší mzdy. "Budeme podnikat kroky, aby se úroveň mezd zvyšovala," doplnil Jiří Havlíček. 

V Otázkách Václava Moravce se hovořilo i o sdílené ekonomice a zákonu o elektronických komunikacích, který je po druhém čtení v PSP ČR. "Z dosavadního projednávání mám dobrý pocit... I když nyní dorazily některé pozměňovací návrhy, především ze strany ODS, které mne vyděsily...," zhodnotil ministr snahu poslanců ODS zmírnit vládou navrhovaný systém pokut operátorům z obratu za méně účinný.

"Doufám, že vládní koalice bude hlasovat jednotně, jak deklarovala," ukončil debatu ministr Jiří Havlíček.    

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372