2/2023

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček hovořil v Otázkách Václava Moravce

| autor: Tisková zpráva MPO0

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček hovořil v Otázkách Václava Moravce

Na řadu těchto a podobných dotazů odpovídal v Otázkách Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček společně s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Radkem Špicarem a zakladatelem a ředitelem Centra  umělé inteligence ČVUT Michalem Pěchoučkem.

Část diskuse se věnovala dopadům digitalizace a robotizace na trh práce. "Některé obory zaniknou, některé stávající obory se budou transformovat a nové profese budou vznikat. Bude to práce s lidmi, se studenty, kteří se musí specializovat na nové potřebné obory," shrnul diskusi k proměnám a rizikům ministr Havlíček.  

"S láskou vzpomínám na svá školní léta na dílny, které jsem měl moc rád a bavily mne. Myslím, že to současným dětem musí chybět," uvedl ke snaze MPO vrátit technické vzdělávání do škol Jiří Havlíček. 

Dalším tématem byla podpora investic, směřujících do nových technologií a posilování spolupráce mezi výzkumnou a vývojovou sférou a praxí. "Tato vláda nevolá po levné práci. Naším úsilím je boj za vyšší přidanou hodnotu," komentoval změny v oblasti systému podpory investic Jiří Havlíček.

Potvrdil, že do podzimu připraví MPO znění věcného návrhu zákona o změnách podpory investic pro potřeby vlády.  

Budoucí podpora by měla být zaměřena na investice, přinášející výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Ta přinese vyšší nároky na pracovní sílu, ale i vyšší produktivitu práce a vyšší mzdy. "Budeme podnikat kroky, aby se úroveň mezd zvyšovala," doplnil Jiří Havlíček. 

V Otázkách Václava Moravce se hovořilo i o sdílené ekonomice a zákonu o elektronických komunikacích, který je po druhém čtení v PSP ČR. "Z dosavadního projednávání mám dobrý pocit... I když nyní dorazily některé pozměňovací návrhy, především ze strany ODS, které mne vyděsily...," zhodnotil ministr snahu poslanců ODS zmírnit vládou navrhovaný systém pokut operátorům z obratu za méně účinný.

"Doufám, že vládní koalice bude hlasovat jednotně, jak deklarovala," ukončil debatu ministr Jiří Havlíček.    

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP