2/2023

Miliony obcím na nové šetrné lampy, startují dotace na výměnu veřejného osvětlení

| autor: TZ MŽP ČR0

Miliony obcím na nové šetrné lampy, startují dotace na výměnu veřejného osvětlení
Z dotace pořídí úspornější a zdravější pouliční lampy, díky kterým omezí negativní vliv veřejného osvětlení na přírodu a zdraví lidí a zároveň sníží své výdaje za energie.

Žádosti o dotace přijímá Státní fond životního prostředí ČR od 1. září do 31. října 2018. Obce ležící mimo chráněnou krajinnou oblast a velká města, mezi která se řadí Praha, Brno, Ostrava, Olomouc a Liberec, mohou žádat o stejnou dotaci z Programu EFEKT, který dnes vyhlašuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Doposud jsme vydali na snížení nebezpečného světelného smogu v národních parcích 21 milionů korun z Národního programu Životní prostředí a dotace vždy byly brzy rozebrány. Nyní máme nachystáno dalších 30 milionů korun pro obce, které se nacházejí alespoň částí svého katastru na území chráněných krajinných oblastí a současně nemají více než 100 tisíc obyvatel. Bude-li u obcí zájem, jsme připraveni alokaci ještě navýšit“, uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec s tím, že nová dotační výzva na výměnu veřejného osvětlení se týká celkem 1 025 obcí.

Klíčovou podmínkou k získání až 50procentní dotace je dodržení přijatelné míry světelného znečištění. Přednost dostanou ti žadatelé, kteří v celém rekonstruovaném úseku osadí svítidla s teplotou chromatičnosti 2700 kelvinů a menší, tzn. teplejší odstíny s nižší hladinou modré složky spektra, a zároveň zaměří světlo směrem dolů, do dolního poloprostoru. Právě tím se pro lidský organismus i okolní ekosystémy snižuje zdravotní riziko z nesprávného osvětlení kvůli vystavení organismů modré složce světla během noci.

Co konkrétně bude možné z dotace uhradit, upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman: „Podpora se vztahuje na rekonstrukci či úpravu soustavy veřejného osvětlení. Dotace pomůže starostům uhradit nákup svítidel, řídicího systému veřejného osvětlení, výměnu kabeláže ve sloupech veřejného osvětlení, rekonstrukci rozvaděčů nebo pronájem montážní plošiny. Částkou ve výši až 50 tisíc korun přispějeme i na projektovou dokumentaci. Naopak stavební a výkopové práce, sloupy či výložníky financovány nebudou.“

Výše podpory může dosáhnout až 2 miliony korun, přičemž dotace uhradí až polovinu celkových způsobilých výdajů. Příprava dotací na rekonstrukci veřejného osvětlení probíhala koordinovaně mezi rezorty životního prostředí a průmyslu a obchodu. Cílem obou těchto výzev je omezit světelné znečištění a zároveň snížit energetickou náročnost veřejného osvětlení.

„Jak jsme již avizovali, dotace obou rezortů mají shodné metodické pokyny i kritéria hodnocení žádostí, liší se možní příjemci dotací či termín dokončení projektů. Proto administrace žádostí probíhá zvlášť. Od 1. září do 31. října mohou tedy podat žádost o dotace všechny obce v ČR s tím, že obce v CHKO žádají u Státního fondu životního prostředí ČR a projekty musí být zrealizovány roku 2021.

Ostatní obce a velká města Praha, Brno, Ostrava, Olomouc a Liberec se obrací se žádostmi na MPO, kde je ve Státním programu na podporu úspor energie připraveno 90 milionů korun a termín realizace projektů je stanoven do konce roku 2019,“ upřesňuje ministr Brabec. Seznam obcí spadajících pod rezort životního prostředí je přiložen v dokumentaci k výzvě.

S podrobnostmi dotací obou rezortů se mohou zájemci také seznámit na společně organizovaných seminářích Úspory energie v obcích a snížení světelného znečištění, které se konají v září v Praze a Olomouci (více informací: https://www.sfzp.cz/akce-a-pozvanky/detail-akce/?id=79).

Dokumenty k výzvě 6/2018

Výzva č. 6/2018: Veřejné osvětlení v CHKO

Jednoduchá osvětlovací příručka pro obce

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP