1/2024

Města se připravují na změnu klimatu. Nejlepší nápady ocení soutěž

| autor: Lenka Zemanová, Nadace Partnerství/ Adapterra Awards0

Města se připravují na změnu klimatu. Nejlepší nápady ocení soutěž

Původně měl na prázdné ploše uprostřed sídliště stát další bytový dům. Vedení brněnské městské části Nový Lískovec se ale rozhodlo místo něj vybudovat rekreační zázemí pro místní obyvatele.

Středobodem sídliště se tak stal park s unikátním jezírkem, do kterého odtéká dešťová voda ze střech všech okolních paneláků. Jezírko tak funguje jako retenční nádrž, která zadržuje vodu a zlepšuje mikroklima ve svém okolí. „Vodu do jezírka přivádí podzemní potrubí a poté otevřené koryto. Vodu filtruje hrázka a přirozeně ji čistí také kořeny vodních rostlin,“ popsala starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Právě novolískovecký Park pod Plachtami je jedním ze čtyř projektů v zastavěném území, které se dostaly do finále prvního ročníku soutěže Adapterra Awards. Cílem soutěže je upozornit veřejnost na projekty, které usnadňují adaptaci na změnu klimatu.

Komunitní centrum Všichni spolu v Ostravě

Na klimatické změny mysleli i projektanti komunitního centra Všichni spolu v Ostravě. Centrum přispívá k lepšímu mikroklimatu a zadržuje dešťovou vodu. Na většině plochých střech roste zeleň, která budovu chrání před přehříváním. Zelená střecha navíc zadržuje dešťovou vodu a tím odlehčuje kanalizaci v případě přívalového deště. Na venkovní sportovní a herní plochy pak projektanti využili propustný povrch, který umožňuje částečné vsakování srážkové vody do půdy.

Revitalizovaná řeka Nivnička v Uherském Brodě

Inspirativní je také cesta, kterou se vydali v Uherském Brodě. Se suchem a bleskovými povodněmi se rozhodli bojovat prostřednictvím revitalizace řeky Nivničky a obnovením zaoraného Mlýnského náhonu. Podobným způsobem pak Povodí Moravy upravilo okolí řeky Moravy při stavbě protipovodňových opatření. Okolí řeky je navíc díky změnám přístupné obyvatelům Olomouce.

Upravená řeka Morava v Olomouci

O tom, který z finálových projektů soutěž vyhraje, mohou až do 25. září lidé rozhodnout ve veřejném hlasování. Na webových stránkách www.adapterraawards.cz/Hlasovanimůže každý darovat dva hlasy. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční 4. listopadu v Praze. Ze soutěže vzejde na podzim inovativní databáze Adapterra.

Úvodní foto: Novolískovecký Park pod Plachtami

Autor fotografií - Vojtěch Herout

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA