Jan Ernest, ředitel sekce produkčních statistik Českého statistického úřadu, se na semináři o Oběhovém hospodářství rozhovořil na téma změn ve statistikách odpadů.
Ke změnám dojít muselo
Aktualizovaná data, která Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil a Eurostat akceptoval, vychází ze dvou vlivů. První je metodicky-koncepční a postihuje výhradně na komunální odpad. „Zodpovídá otázku, zda a jaké druhy odpadů do komunálního odpadu zahrnout či nikoliv,“ říká Jan Ernest. Jednalo se o nejasnou záležitost, protože statistická data v této oblasti neměla na úrovni EU jednoznačný právní základ. Dřívější rozdíly měly objektivní důvody, ale vzhledem k aktuálním pokynům Eurostatu, které vyplývají ze současného znění směrnice o odpadech, už ale není možné vykládat definici žádným jiným způsobem. „Právě proto jsme změny museli podstoupit,“ vysvětluje Ernest.
Změna metodického konceptu komunálního odpadu měla za následek přibližně polovinu z celkového navýšení komunálního odpadu proti předchozím hodnotám. „Neznamená to ale, že by starší data přestala dávat smysl, pouze pod pojem komunální odpad přibylo něco navíc,“ vysvětluje Jan Ernest. Dřívější časová řada tak pokračuje a je nadále dohledatelná v publikačních výstupech, byť pod hlavičkou komunálního odpadu z obcí.
Přečtěte si také:
Celkovou výši komunálního odpadu však ovlivnilo i využití nového datového zdroje v podobě Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností (ISPOP), který umožnil zlepšit pokrytí sledované populace. Dále Ernest vysvětluje, že stejně jako s komunálními odpady, bylo nutné naložit i s celkovými odpady, jejichž statistika je vytvářena na odlišném základě. „Leckdo si to možná neuvědomuje, ale statistická legislativa má jenom jednu část, kterou je nařízení 2150/2002 o statistice odpadů. Toto nařízení sice komunální odpad neobsahuje, nicméně lze předpokládat logickou konzistenci,“ pokračuje Jan Ernest.
Výhodný ISPOP
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře