Časopis

Změny ve statistice odpadů I.

| autor: Martina Jandusova0

digital-marketing-1433427_640.jpg
zdroj: pixabay

Zástupci Českého statistického úřadu na on-line semináři k oběhovému hospodářství představili změny, které se udály ve statistických metodikách za účelem sjednocení dat. Jako první promluvil Jaroslav Sixta, místopředseda Českého statistického úřadu.

V loňském roce prošla statistika odpadů Českého statistického úřadu (ČSÚ) kompletní a zásadní rekonstrukcí. Jejím cílem bylo snížení administrativní zátěže, především obcí a firem, a odmítnutí dvojího vykazování. „Opustili jsme zastaralé výkazy a přešli na administrativní zdroje dat. Míra shody primárních dat o komunálním odpadu sbíraných samostatně skrze výkazy s administrativními daty přesáhla 95%. Logicky jsme se pak ptali, proč by respondenti měli dvakrát vyplňovat totéž,“ vysvětluje Jaroslav Sixta.

Dalším cílem rekonstrukce byla implementace nového pojetí definice komunálního odpadu, které proběhla po dohodě s Eurostatem. Rok 2019 byl posledním rokem, kdy byla data sestavena postaru, a to na základě úzkého výkladu definice, který vedl zahrnutí výhradně odpadu sbíraného prostřednictvím obecních systémů. „Pro představu, podle staré definice bylo možné zahrnout odpad např. ze škol, nebo zdravotnických středisek, ale jen tehdy, pokud byla zřizovatelem obec. A to se ukázalo jako nepraktické,“ říká Sixta.

Minulý rok byl tím posledním, kdy ČSÚ posílal na dobrovolné bázi data do Eurostatu. Od letošního roku budou data poskytovat povinně podle nového pojetí. „Jsem rád, že jsme s Ministerstvem životního prostředí dospěli ke konstruktivní dohodě. A doufám, že mezinárodní ostuda, unikátní existence dvojích dat, brzy skončí,“ doplňuje Jaroslav Sixta.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat