Lesy České republiky (LČR) a Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) podepsaly memorandum o spolupráci, jehož cílem je podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie na státních pozemcích či budovách ve správě LČR. Spolupráce se zaměří především na sdílení odborných znalostí a vytipování vhodných lokalit a příležitostí pro výstavbu a instalaci obnovitelných zdrojů – včetně větrných, solárních, vodních a biomasových zařízení či tepelných čerpadel. Do budoucna se může jednat i o využití geotermální energie.
„Naše spolupráce souvisí s rozvojem regionů a jejich energetické infrastruktury s ohledem na životní prostředí. Uvědomujeme si, že dekarbonizace a energetická bezpečnost i soběstačnost vyžadují společný přístup,” řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR „Cílem naší spolupráce s Lesy ČR je vytvořit prostor pro dlouhodobé a systematické partnerství ve prospěch energetické transformace České republiky. Ve vztahu k majetku státu garantujeme naprostou transparentnost a rovné podmínky pro všechny subjekty včetně malých, středních i velkých firem,“ uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
Memorandum nastavuje rámec pro rozvoj OZE v lesích státu
Obě instituce deklarují společný zájem na dekarbonizaci české energetiky, posílení energetické soběstačnosti a ochraně přírody. Memorandum má rámcový charakter a neobsahuje právně vymahatelné závazky – slouží jako základ pro dlouhodobou spolupráci s důrazem na společenskou odpovědnost a vyvážený přístup k rozvoji moderní infrastruktury a ochraně životního prostředí.
Státní lesy napříč Evropou otevírají prostor větru a slunci
Státní správa lesů a půdy v řadě evropských zemí aktivně podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů. Ve Finsku už podnik Metsähallitus umožnil výstavbu 179 pevninských větrných turbín a připravuje další projekty na moři – stát přitom získává jak fixní nájem, tak podíl na tržbách. Ve Švédsku plánuje Sveaskog na svých pozemcích až 2 000 MW solární energie, panely přitom zabírají jen zlomky plochy a vyhýbají se chráněným územím. V Německu chce bavorský státní podnik Bayerische Staatsforsten do roku 2030 zpřístupnit svá území pro až 500 větrných turbín – více než 250 projektů už je v provozu nebo má zajištěné smlouvy o umístění.
Komentáře