2/2023

Konec zbytečných obalů? Komise představila novou legislativu

| autor: Martina Jandusova1

pexels-liza-summer-6348105
zdroj: pexels

Evropská komise zveřejnila návrh nového nařízení o obalech a obalových odpadech v rámci nového balíčku k cirkulární ekonomice.Velkých změn se dočkají nejen výrobci klasických obalů, ale i výrobci biologicky rozložitelných obalů. Nově také budou obaly opatřeny štítky, aby mohly být snadno třízeny.

Podle Evropské komise každý Evropan vyprodukuje v průměru téměř 180 kg obalového odpadu ročně. 40 % plastů a 50 % papíru používaného v EU je určeno k výrobě obalů, což z nich činí jeden z hlavních způsobů použití primárních materiálů. „Kdyby EU nepřijala žádná opatření, bylo by do roku 2030 takového odpadu ještě o 19 % více a odpadu z plastových obalů dokonce o 46 % více,“ tvrdí Komise.

Zabránit by tomu mělo právě nové nařízení, díky kterému budou spotřebitelům nabízeny opakovaně použitelné obaly, přestanou se používat zbytečné obaly, omezí se jejich nadměrné používání a dojde k zavedení jasného označování, které usnadní správnou recyklaci.

„Pro odvětví zpracování odpadu budou pravidla přínosem v tom, že vytvoří nové obchodní příležitosti, a to zejména pro menší podniky, sníží potřebu primárních materiálů, zvýší recyklační kapacitu Evropy a sníží její závislost na primárních zdrojích a externích dodavatelích. Nasměrují obalový průmysl na cestu ke klimatické neutralitě do roku 2050,“ slibuje si Komise.

Komise se zaměřila i na plasty z biologického materiálu a kompostovatelné a biologicky rozložitelné plasty, přičemž bude nově stanoveno, při jakém použití jsou tyto plasty skutečně přínosné pro životní prostředí a jak by měly být navrženy, odstraněny a recyklovány.

Snížení produkce o 37 %

Revizí směrnice o obalech a obalových odpadech nechce Komise jen snížit zbytečné používání obalů a podpořit obaly opakovaně použitelné, ale také podpořit kvalitní recyklaci. Konkrétně do roku 2030 zajistit, aby všechny obaly na trhu EU byly ekonomicky životaschopným způsobem recyklovatelné. V neposlední řadě také snížit využívání primárních zdrojů, vytvořit fungující trh s druhotnými surovinami a zvýšit využívání recyklovaných plastů v obalech prostřednictvím povinných cílů.

Hlavním cílem je do roku 2040 snížit odpad z obalů počítáno na obyvatele na členský stát o 15 % oproti roku 2018. Množství evropských odpadů by se tím mohlo snížit o přibližně 37 %.

Opětovné použití nebo plnění obalů během posledních 20 let prudce pokleslo, proto podniky budou muset spotřebitelům nabízet určité procento svých výrobků v takových obalech. Například v případě nápojů a jídel, které si spotřebitelé odnášejí s sebou, nebo v případě dodání po objednávce na internetu. Dojde rovněž k určité standardizaci formátů obalů a jasnému označování opakovaně použitelných obalů.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Zelení blázni se snaží v evropském parlamentu vymýšlet jednu kravinu za druhou jenom aby ukázali, jak "tvrdě" pracují.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP