V letošním roce nastanou na trhu světelné techniky rozsáhlé změny. Vstupují totiž v platnost dvě důležité legislativní změny v oblasti světelných zdrojů.
Jedině nové energetické štítky
V únoru skončilo přechodné období pro staré energetické štítky světelných zdrojů. Od 1. března 2023 tak musí mít všechny světelné zdroje nový energetický štítek a svůj záznam v evropské databázi EPREL, případně mít starý štítek přelepený novým ve stejné velikosti.
V roce 2021 vstoupilo v platnost Evropské nařízení 2015/2019, které ustanovilo poměrně dlouhé 18 měsíční přechodné období, aby prodejci mohli doprodat původní skladové zásoby i se starým energetickým štítkem. Štítky teď obsahují jednotnou škálu energetických tříd od A do G pro všechny typy a modely v daných skupinách výrobků. Označení s jedním až třemi „+“ přidávané k třídě A tak zmizelo.
Na štítcích také přibyl QR kód, díky němuž je možné nahlédnout do evropské databáze EPREL, která umožňuje snazší porovnání výrobků. Z nařízení rovněž vyplývá, že prodejci musí k výrobkům poskytnout i nové informační listy. Nejedná se tedy jen o kosmetickou změnu štítku.
I nadále mají internetoví prodejci povinnost uvádět novou energetickou třídu v blízkosti ceny a podobně velkým písmem. Povinnost obchodníků uvádět výlučně nový energetický štítek pro světelné zdroje se týká i výrobků, které se od září 2021 pouze doprodávají jako staré skladové zásoby.
Bez rtuti
Druhá změna se týká ukončení přechodného období pro světelné zdroje obsahující rtuť. Během letošního roku dojde postupně k zákazu uvádění na trh všech běžných zářivek, které tuto látku obsahují.
Směrnice 2011/65/EU, zkráceně známá jako RoHS, omezuje nebezpečné látky v Evropské unii a vztahuje se také na světelné zdroje. Toxickou rtuť pro svou funkci vyžadují zářivky a některé výbojky. I když se zpětným odběrem daří získávat velkou část těchto světelných zdrojů zpět k recyklaci, i tak v životním prostředí zůstává významné množství rtuti.
Právě směrnice RoHS obsahovala časové výjimky, které se nedávnými novelizacemi ukončují (nařízení 2022/276 a 2022/284). Kompaktním zářivkám (s i bez integrovaného předřadníku) výjimka skončila 24. 2. Klíčovou změnou je především ukončení nabídky lineárních zářivek T5, se kterými se ještě dle nedávné aktualizace ekodesignu počítalo i po roce 2023. Těm výjimka skončí 24. 8., stejně tak i lineárním zářivkám T8.
Evropská unie se změnami snaží motivovat spotřebitele k výběru energeticky úsporných produktů a snížit množství těžkých kovů, které se dostávají do životního prostředí.
Komentáře