2/2023

Kompletní přechod ČR na elektromobilitu by přinesl nárůst spotřeby elektřiny o zhruba 20 TWh

| autor: oEnergetice.cz - Daniel Walter0

Kompletní přechod ČR na elektromobilitu by přinesl nárůst spotřeby elektřiny o zhruba 20 TWh

Takový krok by přinesl velkou úsporu pohonných hmot a snížení bezprostředně vypouštěných emisí kolem silnic. Nicméně k pohonu potřebují i elektrická auta značné množství energie, kterou by místo u čerpacích stanic museli řidiči „natankovat“ ze zásuvek svých domovů nebo dobíjecích stanic. Pokud by si Česká republika stanovila stejný cíl, jaký dopad by taková změna skladby vozového parku měla na spotřebu elektrické energie?

Na konci roku 2018 bylo v České republice registrováno celkem 7 915 700 automobilů, z toho bylo 5 802 520 osobních. Za posledních 5 let se počet osobních automobilů zvýšil o téměř jeden milion. Konkrétně oproti roku 2013 přibylo 982 221 osobních aut. Dá se tedy předpokládat, že za dalších 10 let bude aut zase o mnoho více. 

Tento článek ovšem není o prognóze počtu registrovaných vozů za 10 let, jeho cílem je poskytnout představu o možnostech české elektromobility. Proto se pro ilustraci použijí aktuální data. 20% podíl elektromobilů by za tohoto předpokladu znamenal 1 161 504 vozů.

Za předpokladu, že průměrný český řidič najezdí ročně 15 000 km s průměrnou spotřebou 8 l/100 km jízdy, uspořilo by výše zmíněných více než milion elektromobilů ročně 1,4 miliardy litrů pohonných hmot.

Průměrná spotřeba aut s elektrickým pohonem se může pohybovat ve větším rozptylu než v případě použití spalovacích motorů. Je to dáno tím, že topení i klimatizace jsou u elektromobilů spínány zvlášť a mají svůj vlastní pohon a vlastní spotřebu energie. 

K ohřevu vzduchu v chladném počasí je zapotřebí energie navíc pro topná tělesa a kompresor klimatizace má také svůj vlastní zdroj v podobě dalšího elektromotoru. To má především v případě vytápění v chladném počasí za následek vyšší spotřebu elektrické energie na úkor dojezdu elektromobilu. Auta se spalovacím motorem využívají pro vytápění ve většině případů pouze odpadní teplo ze spalovacího motoru, které nemá vliv na kolísání spotřeby.

Německý autoklub ADAC provedl testy reálné spotřeby několika elektromobilů s výsledkem průměrné spotřeby 21 kWh/100 km. Při aplikaci této hodnoty by v případě 20% podílu elektromobilů na silnicích Česká republika spotřebovala na nabíjení elektromobilů ročně přes 4 TWh elektrické energie, ve které jsou připočteny i ztráty při dobíjení, které činí přibližně 11 %.

Při přepočtu na možnosti jaderné energetiky se jedná o instalovaný výkon necelých 500 MW, který odpovídá výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny Dukovany. Pro představu, české větrné, vodní a fotovoltaické elektrárny vyprodukovaly v roce 2018 přes 4,5 TWh elektřiny a celkový vývoz elektřiny v roce 2018 byl 13,9 TWh.

V případě ambicí nahradit všechna nyní registrovaná osobní auta elektromobily by byl při předpokladu rovnoměrného dobíjení v průběhu dne a roku zapotřebí zdroj o vyšším výkonu, než má jaderná elektrárna Temelín, přibližně 2,3 GW. A pokud by se potřebná energie měla získávat pouze z obnovitelných zdrojů, bylo by nutné vybudovat více než 4x více instalovaného výkonu větrných, vodních a fotovoltaických elektráren a k tomu dostatečné množství akumulačních prostředků, než je instalováno doposud.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP