Evropský průmysl čelí regulační smršti, která místo podpory inovací hmatatelně brzdí konkurenceschopnost. Chybějící dopadové studie, neřešené energetické vstupy a přesun emisně náročné výroby mimo Evropu jen prohlubují problém. Proto na úrodné administrativní půdě Evropské komise vyklíčil další dokument: Kompas konkurenceschopnosti.
Kompas konkurenceschopnosti EU je iniciativou Evropské komise zaměřenou na posílení evropského průmyslu v rámci inovací, dekarbonizace a bezpečnosti. Jeho cílem je zajistit technologickou suverenitu a překlenout rozdíly mezi členskými státy v oblasti průmyslové strategie.
O jeho skutečné dopady na český průmysl a oběhové hospodářství jsme se bavili s Milošem Kužvartem, bývalým ministrem životního prostředí a současným ředitelem České asociace oběhového hospodářství.
Jak hodnotíte hlavní pilíře Kompasu konkurenceschopnosti EU – inovace, dekarbonizaci a bezpečnost – z pohledu českého průmyslu a oběhového hospodářství?
Dokumentem jsme se detailně zabývali a vydali jsme k němu stanovisko. Bohužel ale musím říci, že jsme do něj v podstatě mohli jen zopakovat dřívější výtky: stále chybí dopadové studie, místo podpory inovací vidíme vrstvení regulací, které směřují spíše k oslabení konkurenceschopnosti, než k jejímu posílení.
Dokument slibuje překlenutí rozdílů v oblasti inovací a podporu technologické suverenity. Myslíte si, že navrhovaná opatření skutečně pomohou evropskému průmyslu konkurovat globálním hráčům?
Jsem si jist, že nepomohou. Ne v této podobě. Určitou šancí by bylo zpětně vybavit již platné a zavedené regulace dopadovými studiemi a tam, kde dojde ke zjištění zásadních negativních dopadů, tak pozastavit platnost zmíněné regulace či ji upravit tak, aby dopady na konkurenceschopnost evropské ekonomiky nebyly fatální.
Jaké konkrétní kroky by podle vás měla Evropská unie podniknout, aby skutečně podpořila konkurenceschopnost evropského průmyslu?
Okamžitě vyhodnotit náklady a přínosy v poslední dekádě přijímaných nových regulací. Ochrana klimatu je priorita, ale kolik přemístění emisně náročných výrob z Evropy do zemí, které nejsou rozvinuté vyprodukovalo navíc emisí skleníkových plynů, můžeme vidět, že skutečný účinek opatření v Evropě na globální klimatický systém je zdrcující. Přesně opačný účinek - více emisí na jednotku produkce oceli nebo tunu cementu, často je ten poměr zvýšení emisí mnohonásobný.
Myslíte si, že Kompas konkurenceschopnosti dostatečně reflektuje potřeby malých a středních podniků, které tvoří páteř evropské ekonomiky
Je velmi podstatné, že si vedení EU uvědomilo, že je třeba udržet ekonomické fungování evropského (oběhového) průmyslu a tuto strategii připravili. Ale z hlediska konkurenceschopnosti malých a středních podniků je to nedostatečné. Možná určitou "úlitbou Bohům" je návrh EK omezit rozsah firem, které se musí zabývat ESG. Ale to hlavní, zdražování energetických vstupů, ke škodě celé Evropy zůstává netknuté.
Komentáře