2/2023

Kam směřuje cena emisní povolenky? Analytici predikují 100 EUR, Polsko chce mezitím systém EU ETS pozastavit

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-pixabay-257775.jpg
zdroj: pexels

Cena emisní povolenky dosáhla ve středu 8. prosince nového rekordu, kdy se její cena vyšplhala až na 89,37 EUR/t CO₂. Ještě na počátku letošního roku se přitom její cena pohybovala pod 34 EUR/t CO₂. Od té doby ale láme jeden rekord za druhým. Dle predikce analytiků, kterou přinesl zahraniční portál Euractiv, je možné, že cena povolenky dosáhne 100 EUR/t CO₂ do konce letošního roku. Růstu cen napomohly plány Německa, reakce Polska na aktuální ceny povolenek ovšem cenu zase srazila.

Růst cen emisních povolenek

Stále ambicióznější plány EU v oblasti klimatu a související předpokládaná reforma systému EU ETS způsobily, že cena povolenky od počátku roku vzrostla o více než 50 EUR/t CO₂. Evropská komise v rámci svého návrhu legislativních opatření, který představila 14. července letošního roku a jež má vést EU ke klimatické neutralitě do roku 2050, navrhuje jednorázově snížit emisní strop o 117 milionů emisních povolenek (tzv. rebasing) a zvýšit lineární redukční faktor (LFR) udávající snižování stropu celkových emisí v systému z nynějších 2,2 % ročně na 4,2 %.

Komise navrhuje také vytvoření druhého systému na obchodování s emisemi CO₂, a to od roku 2026. Pod něj by spadal sektor dopravy a domovního vytápění. V oblasti vytápění se jedná o opatření pravděpodobně nezbytné k tomu, aby se nerozpadly velké soustavy centrálního zásobování teplem (CZT). Velké soustavy se zdroji, které mají souhrnný jmenovitý tepelný příkon větší než 20 MWt, spadají pod systém EU ETS a platí emisní povolenky. Se vzrůstající cenou povolenek dochází pak k prohlubování nerovnosti mezi malými a většími zdroji.

Energetický regulační úřad (ERÚ) na situaci reagoval úpravou cenového rozhodnutí, kdy chce zamezit masivnímu odpojování od CZT, které vnímá jako ekologicky nejefektivnější variantu vytápění. V případě zavedení druhého systému by se narovnalo tržní prostředí, na druhou stranu lze předpokládat související zdražení tepla i u menších soustav či zdrojů.

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie pak přináší i možnost kompenzace nákladů tepláren na povolenky CO₂ výměnou za jejich ekologizaci. Nutná je ovšem notifikace této podpory od Evropské komise. Až pak je možné vydat příslušné nařízení. To by mohlo zmírnit budoucí dopad na ceny tepla. Ty v příštím roce nicméně stejně jako koncové ceny plynu a elektřiny podstatně vzrostou.

Spekulativní obchodování

Analytici a investoři se shodují na tom, že podíl spekulativního obchodování v rámci EU ETS poroste, přičemž již nyní mu může dominovat. Podle zpravodajského portálu Montel si například fond KRBN se sídlem v USA vybudoval na trhu s povolenkami EUA velkou pozici, kdy měl v květnu letošního roku držet 2,6 milionů povolenek. Podle Bloombergu držel KRBN obchodující na poli emisních povolenek i mimo trh EU ETS v srpnu celkově 15 milionů povolenek napříč všemi trhy.

Rostoucí cena povolenek pak spolu s raketovým růstem cen zemního plynu v EU zvyšuje náklady takzvaných závěrných elektráren, které určují ceny elektřiny na trhu. Státy pak přistupují např. ke snižovaní sazeb DPH, aby byl dopad na koncového spotřebitele co nejmenší, což má ovšem dopad na jejich státní rozpočet.

"Myslím si, že při ceně 60 EUR musíme zachovat klid,"uváděla na počátku září Beatriz Yordi Aguirreová, která má na generálním ředitelství Evropské komise pro oblast klimatu na starosti evropské a mezinárodní trhy s uhlíkem. "Neočekáváme, že tato situace bude delšího trvání."

Aktuální vývoj ceny povolenek

Nová německá vláda zveřejnila své plány na zavedení minimální ceny povolenky ve výši 60 EUR/t. Záměr největšího eminenta CO₂ v EU může být důležitým signálem pro celý blok, jelikož lze předpokládat následné prosazování minimální ceny pro celý trh.

Prorůstový faktor cen povolenek, se kterým trh počítal, je odstavování bezemisních jaderných elektráren v Německu. Ke konci letošního bude odstaveno 4,25 GW instalovaného výkonu a v následujícím roce zbývajících 4,29 GW. Výroba odstavených jaderných elektráren bude muset být nahrazena jinými zdroji – fosilními s vyššími emisemi.

Reakce Polska

Polská vláda v tomto týdnu reagovala iniciativou vyzývající přednést na dalším summitu EU návrh k okamžitému pozastavení systému EU ETS, nebo aby bylo Polsko ze systému vyloučeno do doby, než se systém reformuje. Cena povolenky po takto tvrdé reakci poklesla z 89 EUR na 80 EUR, nicméně během dne cena opět vzrostla a zavřela na 83,24 EUR/t CO₂

Dle oslovených analytiků serverem Euractive je možné, že cena EUA dosáhne do konce roku 100 EUR. Predikce byla ovšem dělána před reakcí Polska. Jako prorůstový signál vidí analytici hlavně vysoké ceny zemního plynu, které favorizují vyšší využívání uhelných elektráren, které následně vede k vyšší poptávce po povolenkách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP