Každý inspektor České inspekce životního prostředí držící havarijní připravenost musí být dle interní metodiky jednou za pět let řádně proškolen v postupu při odběru vzorků vod či sedimentů a použití měřicí techniky. Jedno z takových periodických školení, zaměřené na organizaci a odběr vzorků při haváriích na vodách způsobených závadnou látkou, se uskutečnilo 25. a 26. dubna 2024.
Cílem semináře bylo předávání nových teoretických a praktických zkušeností z odborné praxe integrovaných záchranných složek, správců povodí či vědeckých institucí, stejně jako seznámení s novými trendy vzorkovacích a měřících zařízení. Součástí školení byla také praktická část zaměřená na vzorkování vod a dnových uloženin, včetně dokumentování odběrů vzorků a měření základních fyzikálních parametrů vzorkovaných vod.
Proškolenost inspektorů v případě havárií na vodách je klíčová. Umožňuje jim efektivně a rychle reagovat na krizové situace, což je zásadní pro minimalizaci škod na životním prostředí. Odborné znalosti a dovednosti při odběru vzorků vod jsou nezbytné pro správné posouzení typu i rozsahu znečištění a určení dalšího postupu. Inspektoři ČIŽP drží havarijní pohotovost 24 hodin denně včetně víkendů i státních svátků a jsou pro tyto účely vybaveni služebním vozidlem s odpovídajícím vybavením: základní měřící technikou, vzorkovnicemi, odběrovými nástroji, zařízením pro uchování vzorků během transportu a v neposlední řadě také ochrannými pracovními pomůckami.
Komentáře