2/2023

František Elfmark: O oběhový balíček byl mezi poslanci bohužel velmi malý zájem

| autor: Martina Jandusova0

33195659758_322588b3b8_c.jpg
zdroj: flickr.com

Odpadové zákony, které v září prošly Poslaneckou sněmovnou, leží v těchto dnech na stolech senátorů. Během legislativního procesu došlo v zákonech k podstatným změnám a lze očekávat, že další přibudou.

Na konečnou podobu zákonů si budeme muset ještě chvíli počkat, přesto už dnes vzbuzují připravované zákony v mnohých zklamání. Podle Pirátů je Sněmovnou schválená legislativa nedostatečná. S několika otázkami jsme se obrátili na Františka Elfmarka, poslance Poslanecké sněmovny PČR a zastupitele města Uherské Hradiště, který k zákonům předložil celkem 29 pozměňovacích návrhů.

Jeden z vašich pozměňovacích návrhů se týkal dřívějšího ukončení skládkování využitelných odpadů, než v roce 2030. Sněmovnou ale neprošel. Jaký podle vás bude mít dopad na OH České republiky, pokud termín 2030 projde i Senátem?

Odklad konce skládkování bude mít negativní dopady na naše životní prostředí. Ze skládek bude dalších 6 let unikat skládkový plyn, bude docházet k požárům a únikům v podobné míře jako je tomu dosud. Tomu měly právě mé pozměňovací návrhy zamezit, jednak dřívější ukončení skládkování využitelných odpadů a jednak povinný monitoring skládek, který by mohl alespoň části požárů a dalších problémů zabránit, odhalit je včas, aby škody pak nebyly tak velké.

Myslíte si, že jsou na dřívější rok konce skládkování municipality a odpadové firmy připraveny?

Rok 2024 byl původní termín (vyhlášen již v roce 2014), se kterým měli všichni zainteresovaní počítat. Mnohé obce připraveny jsou. Vím, že jsou zde mnohé subjekty, které tzv. zaspaly, nebo spoléhaly na odložení zákazu, a aby i tyto měly dostatečný čas na přípravu, navrhoval jsem také kompromisní rok 2027. Do tohoto termínu by byl i dostatek času na zvýšení odbytu a poptávky po recyklátu a zvýšení recyklačních kapacit. Ani tento rok však bohužel neprošel.

Mám radost, že se objevují subjekty, které na potřebu dřívějšího skládkování reagují vlastní iniciativou a přijímají dobrovolné závazky, že jimi produkovaný odpad nebude neupravený končit na skládkách, že budou maximalizovat využití a recyklaci materiálů. Jedná se i o známé firmy jako IKEA nebo Kofola.
V této souvislosti je také dobré zmínit, že skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných odpadů je v rozporu s požadavky skládkové směrnice EU a i proto bychom s ním měli co nejrychleji skoncovat.

Sněmovnou naopak prošel pozměňovací návrh poslanců Staňka a Zahradníka, který ztěžuje obcím pozici, protože umožňuje skládkovacím firmám vyhnout se doplatku stamilionových částek za odpady nesprávně označené za využité na skládce a použité k výrobě výrobků. Myslíte si, že poslanci, kteří pro pozměňovací návrh hlasovali vědí, o čem návrh je, a jak dolehne na stát a na obce, které mají v katastru skládky?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP