2/2025

Financování nevládních organizací z evropských peněz je netransparentní, tvrdí auditoři

| autor: Martina Jandusova0

40931185053_2c939a1387_c
zdroj: flickr.com

Podle Evropského účetního dvora neexistuje spolehlivý přehled o finančních prostředcích, které Evropská komise vyplácí nevládním organizacím. Přitom nedávno vyšlo najevo, že některé z těchto organizací měly lobbovat za ekologickou politiku.

V letech 2021 až 2023 obdržely evropské nevládní organizace více než 7 miliard eur z finančních prostředků EU, vyplývá z nové zprávy Evropského účetního dvora. Podle auditorů není financování těchto organizací transparentní ani odpovědné.

Roztříštěné informace

Transparentnost je klíčem k zajištění důvěryhodné účasti nevládních organizací na tvorbě politik EU,“ uvádí Laima Andrikienėová, která vedla vyšetřování. „I když od našeho posledního auditu došlo k určitému pokroku, přehled o financování nevládních organizací ze strany EU zůstává i nadále nejasný, jelikož informace o financování EU, včetně informací o lobbování, nejsou spolehlivé ani transparentní,“ dodává.

Evropský účetní dvůr zveřejnil zprávu v době, kdy Bruselem otřásá skandál ohledně financování nevládních organizací, které měly ovlivňovat evropskou politiku za účelem prosadit Green Deal. Evropská komise v nedávném prohlášení přiznala, že došlo k financování „nepatřičných“ lobbistických aktivit některých neziskových organizací a slíbila, že přijme taková opatření, která podobným případům v budoucnu zabrání.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva