1/2024

Evropské vody ohrožují dusičnany

| autor: Martina Jandusova0

manure-spreader-5578782_640.jpg
zdroj: Pixabay

Z nového výzkumu vyplývá, že na přibližně třech čtvrtinách evropské zemědělské půdy mohou do podzemních a povrchových vod pronikat dusičnany. Podíl ohrožených oblastí je mnohem větší, než se dosud předpokládalo.

Kontaminace podzemních vod dusičnany je problémem pro mnoho míst v Evropě. Nejnovější zpráva EU dospěla k závěru, že většina evropských vodních útvarů nesplňuje minimální cíl Evropské unie. Ačkoliv se uvádí, že cíl ohrožuje široké spektrum znečišťujících látek, za hlavní problém byl označen právě nadbytek dusičnanů ze zemědělských oblastí.

Od roku 1991 má Evropa Směrnici o ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů, která má za cíl znečištění vod snížit a zároveň předcházet dalšímu takovémuto znečišťování. Ve Směrnici se mimo jiné mluví o zónách ohrožených dusičnany, kde je nutné situaci okamžitě zlepšit. Vymezeny byly řadou indexů, ovšem rámec pro vymezení těchto zón, který by byl založen na integrovaném chápání složité a dynamické souhry mezi hydrologickým transportem a biogeochemické pohybem, stále chybí.

Výzkum ukázal, že situace je horší

Mezeru doplňují výpočty provedené týmem vědců pod vedením výzkumného institutu Helmholtz Centre for Environmental Research (UFZ), které ukázaly, že na přibližně třech čtvrtinách evropské zemědělské půdy se dusičnany mohou po dobu nejméně čtyř měsíců v roce vyplavovat do podzemních a povrchových vod. Podíl oblastí ohrožených vyluhováním dusičnanů je tedy téměř dvakrát větší.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA