2/2023

Evropská unie zreviduje pravidla pro státní podporu, zaměří se i na kompenzace uhelných elektráren

| autor: oEnergetice.cz - Martin Voříšek0

Evropská unie zreviduje pravidla pro státní podporu, zaměří se i na kompenzace uhelných elektráren

Pravidla mají ulehčit podporu předčasného uzavírání uhelných elektráren nebo centrálního zásobování teplem. Naopak o jaderné energetice se sdělení komise nezmiňuje.

V rámci příprav na transformaci energetiky v přicházející dekádě je stále více zřejmé, že přechod nebude pro Evropu lacinou záležitostí. Svědčí o tom i nedávný dokument Evropské komise z 15. ledna, ve kterém jsou zadány konkrétní úkoly Evropské komisi směřující, mimo jiné, do oblasti státní podpory.

Evropské komise, zdá se, počítá s tím, že pokud by se měla spoléhat pouze na tržní síly, nových klimatických závazků spíše nedosáhne, a proto musí vytvořit vhodný systém, jak dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050.

Za současných tržních podmínek se na trhu s elektřinou stále uplatňují uhelné elektrárny, a to i přes podstatný nárůst ceny emisní povolenky. Jejich výroba je ovšem z pohledu Zelené dohody pro Evropu nejméně žádaná, a proto by nová pravidla pro státní podporu měla umožnit kompenzace provozovatelů uhelných elektráren, přičemž by nemělo docházet k překompenzaci.

Kromě toho se Rada EU zmiňuje i o revizi podmínek pro státní podporu směřující k účinnému využívání soustav centrálního zásobování teplem nebo energetické účinnosti budov.

Dokument se ovšem nezmiňuje o možné státní podpoře pro výstavbu nových jaderných bloků. Ty sice obecně nejsou ze státní podpory vyloučeny (viz dostavby jaderných elektráren v Hinkley Point C nebo Paks), ale mimořádných výhod se z nových pravidel zřejmě nedočkají.

O tom svědčí aktuální, spíše zdrženlivý (až negativní) přístup Evropské unie k podpoře výstavby jaderných elektráren. Evropská unie v Zelené dohodě pro Evropu sice nakonec zcela nevyloučila jádro (společně se zemním plynem) jako možný zdroj elektřiny, ale nebude možné na něj získat podporu z Fondu pro spravedlivou transformaci.

S ohledem na to, že výstavba jaderné elektrárny v současných tržních podmínkách není návratnou investicí, se i v České republice počítá s určitou formou státní podpory. Ta může mít mnoho podob, od přímé garance výkupních cen, přes garanci úvěrů, až po určitou formu prodejní (put) nebo nákupní (call) opce za předem stanovených podmínek. Notifikace státní podpory se proto při současném sentimentu může stát podstatnou překážkou.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP