2/2025

Evropská komise představila ambiciózní rozpočet pro silnější Evropu 2028–2034

| zdroj: CEBRE0

european-union-6405066_640
zdroj: pixabay

Evropská komise zveřejnila návrh nového víceletého finančního rámce (VFR) pro období 2028–2034 v hodnotě téměř 2 bilionů eur, což odpovídá průměrně 1,26 % hrubého národního důchodu EU. Cílem je vybavit Unii dlouhodobým rozpočtem, který odpovídá jejím ambicím stát se bezpečnější, konkurenceschopnější a soběstačnější společností a ekonomikou v turbulentních geopolitických podmínkách.

Nový rozpočet reaguje na systémové výzvy, jako jsou bezpečnost, obrana, migrace, klimatická odolnost či technologický vývoj. Zásadní reformou struktury rozpočtu chce Komise posílit flexibilitu a schopnost Unie rychle reagovat na nové priority. Velký důraz je kladen na zjednodušení pravidel a maximální využití každého eura díky tzv. Národním a regionálním partnerským plánům.

Zásadní novinkou je vznik Evropského fondu pro konkurenceschopnost s rozpočtem 409 miliard eur, který bude investovat do strategických technologií – od čisté energie po obranu a vesmír. Fond bude úzce propojen s programem Horizont Evropa (175 miliard eur), který zajistí podporu inovací po celé investiční trajektorii projektů. Souběžně budou posíleny kapacity EU pro krizové řízení a vznikne nový krizový nástroj s rozpočtem až 400 miliard eur ve formě úvěrů pro členské státy.

Komise navrhuje také nový balík pěti vlastních zdrojů pro financování rozpočtu, který by měl generovat až 58,5 miliard eur ročně. Patří sem např. výnosy z emisního povolení ETS, mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM), poplatek za nevybrané elektroodpady, daň z tabáku a nový příspěvek od velkých firem (CORE). Cílem je diverzifikace příjmů a snížení tlaku na národní rozpočty.

Výrazný důraz je kladen i na posílení obrany a ochrany vnějších hranic EU – např. obranné výdaje v rámci nového fondu dosáhnou 131 miliard eur, což je pětinásobek oproti současnému rozpočtu. Pro oblast migrace a ochrany hranic je navrženo trojnásobné navýšení prostředků na 34 miliard eur. Návrh Evropské komise představuje výchozí bod pro vyjednávání mezi členskými státy a Evropským parlamentem. Pro jeho přijetí je nutná jednomyslnost Rady a souhlas Parlamentu. Komise vyzývá k rychlé dohodě, která zajistí efektivní čerpání a naplnění společných evropských cílů v následujícím desetiletí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE
SRVO